Cesta na rudou planetu se lidem zase o trochu přiblížila.
V rámci mise roveru NASA Perseverance, který na Marsu přistál v únoru 2021, experiment MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) v sérii testů úspěšně vyrábí kyslík z atmosféry Marsu bohaté na oxid uhličitý.
Jen si to představte: Vozítko se prochází po miliony kilometrů vzdáleném Marsu v opuštěném kráteru severně od rovníku a nese zařízení o velikosti toustovače, které je pokryto zlatem. Zařízení vdechuje marťanský vzduch a filtruje nečistoty. Rozdělí atmosférický plyn na jednotlivé složky, odebere z něj to, co potřebuje, a pak směs znovu sestaví, aby vyrobil kyslík, kterého je na Marsu extrémně málo.
Větší verze vyrobí kyslíku stejně jako malý les
Než planetu navštíví lidé, může tam být podle vědců vyslána zvětšená verze Moxie, která bude nepřetržitě vytvářet kyslík rychlostí několika set stromů.
Podle výzkumu zveřejněného v časopise Science Advances dokázala MOXIE vyrábět kyslík v sedmi experimentálních jízdách provedených od zahájení testování v dubnu 2021, a to v různých atmosférických podmínkách včetně dne a noci na planetě a během různých marťanských ročních období.
Plnohodnotné kyslíkové stanice pro astronauty
„Jedná se o první demonstraci skutečného využití zdrojů na povrchu jiného planetárního tělesa a jejich chemické přeměny na něco, co by bylo užitečné pro lidskou misi,“ uvedl v tiskové zprávě zástupce hlavního řešitele projektu MOXIE Jeffrey Hoffman, astronaut ve výslužbě a profesor na katedře aeronautiky a astronautiky Massachusettského technologického institutu.
Současná konstrukce přístroje je kompaktní a je uzpůsobena pro krátkodobý provoz, takže se vejde do vozítka Perseverance. Větší, v ideálním případě nepřetržitě pracující jednotky by byly součástí plnohodnotné kyslíkové stanice. Moxie zatím prokázala schopnost vyrábět kyslík na Marsu prakticky celoročně.
„Jediné, co jsme neprokázali, je provoz za svítání nebo za soumraku, kdy se teplota výrazně mění,“ řekl Michael Hecht, hlavní řešitel mise na observatoři Haystack MIT. „Máme ale v rukávu eso, které nám to umožní, a jakmile to vyzkoušíme v laboratoři, můžeme dosáhnout toho posledního milníku a ukázat, že můžeme běžet opravdu kdykoli.“
Zdroj:
Guardian, CNN, sciencedaily.com