Vypít více než pět drinků týdně urychluje stárnutí a negativně ovlivňuje vaše zdraví, varují vědci z Oxfordu.
Pokud rádi pijete alkohol, tahle zpráva vám nejspíš neudělá radost. Vědci z Oxfordské univerzity porovnali údaje téměř téměř 250 000 lidí a tvrdí, že ti, kteří vypili nadměrné množství piva, vína nebo lihovin, měli menší telomery – ochranné čepičky na koncích chromozomů, které pomáhají předcházet poškození DNA. Co to znamená? Že u pijáku se urychluje proces stárnutí a buňky se rychleji opotřebovávají.
Pokud bychom měli oxfordská zjištění vyjádřit v číslech, tak platí, že „starší“ DNA mají lidé, kteří za týden zkonzumují více než 17 jednotek alkoholu. To odpovídá přibližně pěti velkým sklenicím vína nebo osmi půllitrům piva.
Pití násobí hrozbu Alzheimerovy choroby
„Tato zjištění podporují domněnku, že alkohol, zejména v nadměrném množství, přímo ovlivňuje délku telomer. Zkrácení telomer bylo navrženo jako rizikový faktor, který může způsobit řadu závažných onemocnění souvisejících s věkem, jako je Alzheimerova choroba,“ uvedla k výsledkým vedoucí studie, Dr. Anya Topiwala z Oxford Population Health. „Naše výsledky poskytují další informaci pro lékaře a pacienty, kteří se snaží snížit škodlivé účinky nadměrného pití alkoholu. Navíc je důležitá dávka alkoholu – i snížení pití by mohlo mít přínos.“
Testy stěrů zjistily, že 40 % nejčastějších konzumentů alkoholu ve studii – kteří vypili více než 17 jednotek alkohou týdně – mělo kratší telomery způsobené konzumací alkoholu. Zbývajících 60 % – kteří vypili méně než 17 jednotek – bylo geneticky nepoškozených.
Zkrácení telomer příčinou umírání buněk
Telomery jsou opakující se sekvence DNA, které uzavírají konec chromozomů a chrání je před poškozením. Délka telomer je považována za ukazatel biologického stárnutí, protože při každé replikaci buňky dochází ke ztrátě 50-100 bází DNA. Jakmile jsou telomery příliš krátké, buňky se již nemohou dělit a mohou dokonce zemřít.
Předchozí studie spojovaly kratší délku telomer s několika nemocemi souvisejícími se stárnutím, včetně Alzheimerovy choroby, rakoviny a ischemické choroby srdeční. Telomery se s věkem obvykle zkracují a jsou spojovány s rozvojem Alzheimerovy choroby, cukrovky a srdečních onemocnění.
Zdroj:
times.co.uk, nypost.com, ox.ac.uk, Telegraph