V nedávné studii u myší vědci z Griffithovy univerzity prokázali, že mikrob může pronikat do mozku přes čichový nerv v nose a produkovat markery, kterými lze spustit rozvoj Alzheimerovy choroby.
Praxe šťourání se v nose je zvláštní. Někteří lidé se šťourají třeba jen proto, že se nudí nebo jsou úzkostní. Nedávná studie naznačuje, že by s tím rychle měli přestat. Toto chování totiž může zvyšovat riziko demence a Alzheimerovy choroby! Studie ukázala, že většina lidských mozků poškozených pozdní demencí obsahuje bakterii Chlamydia pneumoniae, která může lidi nakazit a způsobit zápal plic.
Podle studie se Chlamydia pneumoniae může dostat do mozku přímo přes čichový nerv. Pravděpodobnost něčeho takového zvyšuje, když se čichový nerv dostane na povrch. Tedy v okamžiku, když je nosní sliznice poškozena, k čemuž může dojít v důsledku nadměrného dloubání v nose. Tím vzniká možnost, aby se tato bakterie dostala do mozku.
U myší baterie cestu z nosu do mozku našli
Jakmile se bakterie dostane do mozku, může „stimulovat ukládání bílkoviny amyloid beta, což může vést až k rozvoji Alzheimerovy choroby“.
„Jiné studie prokázaly, že Chlamydia pneumoniae je přítomna v Alzheimerových placích u člověka (pomocí postmortálních analýz),“ poznamenal autor studie profesor St John. „Není však známo, jak se tam bakterie dostávají a zda způsobují patologické stavy u Alzheimera, nebo jsou s chorobou pouze spojeny. Viděli jsme, že se tak děje na myším modelu, a tyto důkazy jsou potenciálně děsivé i pro lidi.“
Nedloubat se v nose a nestříhat chloupky
Vzhledem k tomu, že čichový nerv v nose je přímo vystaven působení vzduchu, poskytuje rychlou cestu do mozku bez krevní mozkové bariéry. Bakterie a viry jej objevily jako vhodný vstupní bod do mozku. Výzkumný tým Centra nyní organizuje nadcházející fázi studie s cílem prokázat, že stejný mechanismus se vyskytuje i u lidí.
„Musíme tuto studii provést u lidí a potvrdit, zda stejná cesta funguje stejným způsobem. Je to výzkum, který navrhlo mnoho lidí, ale dosud nebyl dokončen. Víme jen to, že stejné bakterie jsou přítomny i u lidí, ale zatím jsme nezjistili, jak se tam dostávají,“ vysvětlil St John.
Profesor St John doporučuje lidem, aby ihned podnikli několik jednoduchých kroků v péči o svou nosní sliznici, pokud chtějí snížit pravděpodobnost možného vzniku pozdní formy Alzheimerovy choroby. Doporučuje především dvě jednoduché věci. „Šťourání v nose a vytrhávání chloupků z nosu není dobrý nápad,“ řekl.
Zdroj:
scitechdaily.com, prevention.com, ndtv.com