Proč jsou některé prdy tiché a jiné hlasitě burácí? Odpověď souvisí se složením plynů ve vzduchu, který vypouštíme, a s pevností svěračů kolem konečníku.
Prdy, známé také jako bzdění, plynatost nebo střevní plyny, jsou přirozeným vedlejším produktem trávicího procesu. Vznikají, když bakterie ve střevech rozkládají nestrávenou potravu a produkují plyny, jako je vodík, oxid uhličitý a metan. Tyto plyny pak vylučuje konečník a vytvářejí zvuk známý jako „prdění“.
Větry s vysokým obsahem dusíku, například ty obsahující vodík, jsou obvykle tiché. Je to proto, že dusík je nehořlavý plyn, takže při vylučování nevytváří žádný hluk.
Za vším zvukem hledej metan
Naopak větry s vysokým obsahem metanu a oxidu uhličitého bývají hlasitější a slyšitelnější. Je to proto, že metan a oxid uhličitý jsou hořlavé plyny, a když jsou vylučovány řitním otvorem, mohou vytvářet malý výbuch nebo typický zvuk „praskání“.
Kromě toho zvuk prdu ovlivňuje také napjatost svěračů kolem konečníku. Pokud jsou svaly uvolněné, bude vypouštěný plyn hlasitější a slyšitelnější. Pokud jsou svaly napjaté, bude prd tlumenější a méně znatelný.
Až tedy příště uslyšíte hlasitý, chraplavý zvuk vycházející z vás nebo někoho poblíž, budete vědět, že ho pravděpodobně způsobila vysoká koncentrace metanu a oxidu uhličitého a případně uvolněné svaly svěračů. A pokud uslyšíte tiché bzdění, je to pravděpodobně proto, že je v něm vysoký obsah dusíku a svaly svěračů jsou napjaté.
Plynatost ovlivňuje i podoba jídelníčku
A že se stejně hlasitých větrů bojíte? Pak vězte, že stačí provést několik změn ve stravování a celá věc se rychle zlepší. Změna jídelníčku totiž sníží pravděpodobnost hlasitého prdění. Mezi změny, které tvorbu plynatosti ovlivňují, patří:
1. Snížení příjmu potravin, o nichž je známo, že produkují plyny, jako jsou fazole, zelí, brokolice a cibule.
2. Vyhýbání se syceným nápojům, protože zvyšují produkci plynů ve střevech.
3. Jezení menších porcí a častější stravování, než soustředění na velká a těžká jídla. To může pomoci snížit množství plynu produkovaného ve střevě.
4. Pít hodně vody, abyste pomohli vyplavit plyn, který se může ve střevě vyskytovat.
5. Vyhýbání se žvýkání žvýkaček a cucání tvrdých bonbonů, protože způsobují polykání přebytečného vzduchu, což vede k větší produkci plynu.
6. Někdy pomáhá i použávání volně prodejných léků, které snižují plynatost ve střevech.
7. Také se vyplatí jíst pomalu a jídlo důkladně rozžvýkat, protože to může pomoci snížit množství spolykaného vzduchu.
Provedením těchto změn v jídelníčku výrazně sníží pravděpodobnost hlasité plynatosti. Je však důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný a co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Pokud se potýkáte s nadměrnou plynatostí nebo nepříjemnými pocity, je vždy dobré poradit se s odborníkem, který vám poskytne vhodnou individuální radu.
Zdroj:
menshealth.com, mentalfloss.com, healthshots.com