Úterý, 23 července, 2024

Nový typ maskulinního chlapáka už není vždy masožroutem

Mohlo by vás zajímat

Stereotyp, že „opravdoví muži jedí maso“, je rozšířený napříč kulturami a historií. Jenže už pomalu přestává platit…

- Reklama -

Jídlo, zejména maso, slouží jako ústřední prvek mnoha oslav společenství, rodiny a moci. Nedávný výzkum však zkoumal rozdíly mezi moderními a tradičními muži a jejich postoji ke konzumaci masa a vegetariánství.

Někteří muži se dnes už totiž identifikují s novou formou mužství, která si cení autenticity, domácnosti a holistického sebeuvědomění. To vyvolává otázku, zda není spojení masa a mužství v moderní době až příliš stereotypní. Aby to výzkumníci prozkoumali, provedli průzkům u 309 účastníků mužského pohlaví, kteří jedí maso. Výzkum se týkal sebeidentifikace zkoumaných jedinců s novými formami maskulinity, jejich náklonnosti k masu, ochoty omezit jeho konzumaci a postojů k vegetariánům.

Vzdát se masa? Pro moderního muže výzva, ne problém

Výsledky ukázaly, že muži, kteří se silněji identifikovali s novými formami maskulinity, konzumovali méně masa, byli na něj méně vázaní a také byli ochotnější příjem masa snížit. Dokonce měli pozitivnější postoje k vegetariánům.

Výzkum tak naznačuje, že při studiu nebo propagaci konzumace či nekonzumace masa by kromě biologických rozdílů mezi pohlavími měli být brány v úvahu i sociálně a kulturně podmíněné rozdíly mezi pohlavími. Ačkoli spojení mezi masem a mužností je hluboce zakořeněno v historii a kultuře, aktuální výzkum poskytuje důkaz, že postoje ke konzumaci masa a vegetariánství nejsou u všech mužů jednotné.

Proti ženám jsou muži pořád obrovskými milovníky masa

Vznik nových forem maskulinity zpochybňuje představu, že maso je pro projevení maskulinity nezbytné. Muži, kteří se ztotožňují s těmito novými formami maskulinity, mohou naopak považovat snížení spotřeby masa za způsob, jak prokázat svůj závazek vůči zdraví, udržitelnosti a etickým hodnotám. V neustále se měnícím prostředí mužnosti je tak stále zřejmější, že ne všichni muži se hlásí k tradičnímu pojetí masa jako symbolu mužnosti.

Přesto je étos „opravdoví muži jedí maso“ stále dostatečně živý. Autoři poukazují na to, že i přes pozitivní výsledky studie mají muži v porovnání se ženami silnější zálibu v konzumaci masa, více popírají utrpení zvířat a jsou pevněji přesvědčeni, že je konzumace masa pro člověka přirozená.

Zdroj:

psychologytoday.com, goodmenproject.com


- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -