Pondělí, 15 dubna, 2024

Nový typ maskulinního chlapáka už není vždy masožroutem

Mohlo by vás zajímat

Stereotyp, že „opravdoví muži jedí maso“, je rozšířený napříč kulturami a historií. Jenže už pomalu přestává platit…

- Reklama -

Jídlo, zejména maso, slouží jako ústřední prvek mnoha oslav společenství, rodiny a moci. Nedávný výzkum však zkoumal rozdíly mezi moderními a tradičními muži a jejich postoji ke konzumaci masa a vegetariánství.

Někteří muži se dnes už totiž identifikují s novou formou mužství, která si cení autenticity, domácnosti a holistického sebeuvědomění. To vyvolává otázku, zda není spojení masa a mužství v moderní době až příliš stereotypní. Aby to výzkumníci prozkoumali, provedli průzkům u 309 účastníků mužského pohlaví, kteří jedí maso. Výzkum se týkal sebeidentifikace zkoumaných jedinců s novými formami maskulinity, jejich náklonnosti k masu, ochoty omezit jeho konzumaci a postojů k vegetariánům.

Vzdát se masa? Pro moderního muže výzva, ne problém

Výsledky ukázaly, že muži, kteří se silněji identifikovali s novými formami maskulinity, konzumovali méně masa, byli na něj méně vázaní a také byli ochotnější příjem masa snížit. Dokonce měli pozitivnější postoje k vegetariánům.

Výzkum tak naznačuje, že při studiu nebo propagaci konzumace či nekonzumace masa by kromě biologických rozdílů mezi pohlavími měli být brány v úvahu i sociálně a kulturně podmíněné rozdíly mezi pohlavími. Ačkoli spojení mezi masem a mužností je hluboce zakořeněno v historii a kultuře, aktuální výzkum poskytuje důkaz, že postoje ke konzumaci masa a vegetariánství nejsou u všech mužů jednotné.

Proti ženám jsou muži pořád obrovskými milovníky masa

Vznik nových forem maskulinity zpochybňuje představu, že maso je pro projevení maskulinity nezbytné. Muži, kteří se ztotožňují s těmito novými formami maskulinity, mohou naopak považovat snížení spotřeby masa za způsob, jak prokázat svůj závazek vůči zdraví, udržitelnosti a etickým hodnotám. V neustále se měnícím prostředí mužnosti je tak stále zřejmější, že ne všichni muži se hlásí k tradičnímu pojetí masa jako symbolu mužnosti.

Přesto je étos „opravdoví muži jedí maso“ stále dostatečně živý. Autoři poukazují na to, že i přes pozitivní výsledky studie mají muži v porovnání se ženami silnější zálibu v konzumaci masa, více popírají utrpení zvířat a jsou pevněji přesvědčeni, že je konzumace masa pro člověka přirozená.

Zdroj:

psychologytoday.com, goodmenproject.com


- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -