Nedávná studie naznačuje, že by se v mohlo HIV léčit jednorázovou injekcí. Ta by v těle spustila reakce, které by spustily tvorbu bílých krvinek, které jsou specificky zaměřeny proti viru způsobujícímu AIDS.
Podle nové studie je jednorázová vakcína proti HIV o krok blíže realitě. Tým v Izraeli použil technologii úpravy genů k vytvoření bílých krvinek typu B, které mohou spustit v imunitním systému kroky nutné k boji proti viru.
Buňky B, známé také jako B-lymfocyty, se tvoří v kostní dřeni a migrují do zbytku těla prostřednictvím lymfatického systému, aby bojovaly proti infekcím. Lidské tělo však nemá přirozenou schopnost ničit virus HIV, který se v případě neléčení přemění na smrtelné onemocnění AIDS.
Lék na AIDS za několik let
„Na základě této studie můžeme očekávat, že v příštích letech budeme schopni vyrobit lék na AIDS, další infekční nemoci a některé typy rakoviny způsobené virem, jako je rakovina děložního čípku, rakovina hlavy a krku a další,“ řekl biochemik Dr. Adi Barzel z univerzity v Tel Avivu, která studii prováděla.
„Až dosud se jen několika vědcům – a my mezi nimi – podařilo vytvořit B-buňky mimo tělo,“ dodal Dr. Bazel, „V této studii jsme byli první, kdo to udělal uvnitř těla a přiměl tyto buňky, aby vytvářely požadované protilátky.“
Na protilátku reagovala všechna zvířata
Tým využil pro potřeby studie CRISPR – nástroj, který biologům umožňuje provádět přesné řezy DNA a měnit genomy.
Barzel vysvětluje, že nosiče odvozené od viru byly upraveny tak, aby nezpůsobovaly poškození a místo toho dodávaly do B-buněk gen kódovaný pro protilátku zabíjející HIV. „Všechna modelová zvířata, kterým byla léčba podána, reagovala a měla v krvi vysoké množství požadované protilátkym,“ radoval se doktor Bazel. „Vyrobili jsme protilátku z krve a ujistili se, že je skutečně účinná při neutralizaci viru HIV v laboratorní misce.“
Díky pozitivním výsledkům studie se Barzel domnívá, že bychom v budoucnu mohli „porazit“ HIV jedinou dávkou.
Zdroj:
studyfinds.org, timesofisrael.com, tau.icl.il