Podle nedávné rozsáhlé studie hrozí dospělým lidem starším 50 let, co spí pět a méně hodin denně, riziko vzniku několika chronických onemocnění dříve než jejich vrstevníkům, kteří spí déle.
Evropští vědci zjistili, že spaní pět hodin nebo méně každou noc může zvýšit pravděpodobnost výskytu řady chronických onemocnění, včetně cukrovky, deprese, rakoviny a srdečních chorob.
Studie, která zkoumala téměř 8 000 britských zaměstnanců státní správy v průměrném 25letém období ve věku 50, 60 a 70 let, zjistila, že „krátká doba spánku souvisí s výskytem chronických onemocnění a multimorbiditou“, tj. souběžným výskytem dvou nebo více chronických onemocnění.
Výzkumníci zjišťovali, zda u každého účastníka byly diagnostikovány dvě nebo více chronických onemocnění (multimorbidita), a také souvislost mezi délkou spánku a úmrtností. Trvalo 25 let, než se podařilo studii dokončit.
Méně spánku = více nemocí
Lidé, kteří ve věku 50 let uváděli, že spí pět a méně hodin, měli o 40 % vyšší pravděpodobnost, že jim budou v průběhu 25 let diagnostikovány dvě nebo více chronických onemocnění, než ti, kteří uváděli, že spí alespoň do sedmi hodin denně.
Mezi onemocněními, u nichž bylo zjištěno zvýšené riziko při nedostatečné vyspalosti, byly cukrovka, rakovina, ischemická choroba srdeční, mrtvice, srdeční selhání, chronická obstrukční plicní nemoc, chronické onemocnění ledvin, onemocnění jater, deprese, demence, duševní poruchy, Parkinsonova choroba a artritida.
Podporujte spánkovou hygienu, radí odbornice
„Jak lidé stárnou, mění se jejich spánkové návyky a struktura spánku. Doporučuje se však spát 7 až 8 hodin denně – protože délka spánku nad nebo pod touto hranicí byla dříve spojována s jednotlivými chronickými onemocněními,“ uvedla dr. Severine Sabia, hlavní autorka studie. „Naše zjištění ukazují, že krátká doba spánku je spojena také s multimorbiditou.“
Přidala několik tipů, jak spát lépe. „Pro zajištění lepšího spánku je důležité podporovat správnou spánkovou hygienu, například zajistit před spaním v ložnici klid, tmu a příjemnou teplotu,“ vysvětluje Sabia. „Doporučuje se také odstranit elektronická zařízení a vyvarovat se velkých jídel před spaním. Dobrý spánek může podpořit také fyzická aktivita a vystavení se světlu během dne.“
Zdroj
sciencedaily.com, CNN, medscape.com