V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.
První zmínkou by měl být Bhútán, který se v roce 2004 stal první zemí, jež zakázala prodej tabáku a kouření na veřejných prostranstvích. Tento odvážný krok v následujících letech posloužil jako inspirace pro další země. Nakonec vedl k úplnému zákazu prodeje cigaret v roce 2010. Bhútán se tak stal předvojem celosvětového hnutí směřujícího k přísným protikuřáckým zákonům.
Zákaz kouření v Sigapuru přinesl rychlý efekt
Singapur se tímto vzorem inspiroval a v letech 2013 až 2017 přijal komplexní protikuřácké zákony. K vyhodnocení dopadu těchto zákonů na počet infarktů srdce se tým výzkumníků ponořil do dat Singapurského registru infarktů myokardu, které pokrývalo období od ledna 2010 do prosince 2019.
Výzkum ukázal vcelku přesvědčivý obraz účinků singapurských protikuřáckých zákonů. Po rozšíření nekuřáckých zón na další veřejná místa v roce 2013 se dá pozorovat výrazný pokles počtu srdečních infarktů. Před rozšířením nekuřáckých prostor stoupal počet infarktů na 0,9 na milion obyvatel měsíčně. Po roce 2013 klesla tato míra na 0,6 na milion.
Výsledky studie mají dalekosáhlý význam. Pokud by legislativní protikuřácká opatření nebyla zavedena, mohlo dojít k dalším 19 591 případům infarktu srdce u osob starších 65 let. To je výrazný rozdíl oproti 1 325 případům u osob mladších 65 let. Zajímavostí je, že ze zvýšeného uplatňování nekuřáckých pravidel těžili zejména starší osoby a muži.
Širší metaanalýza 18 předchozích studií z Evropy, Severní Ameriky a Nového Zélandu pak ukázala, že zavedení zákonů o nekuřáckých prostorách snížilo riziko srdečního infarktu o 13 %.
I když tato zjištění přinášejí povzbuzení, studie zároveň poukazuje na nutnost pravidelného hodnocení existujících protikuřáckých zákonů před zvažováním dalších rozšíření. Užívání tabáku je i v Bhútánu a Singapuru stále beztrestné a po celém světě si každý rok vyžádá více než 8 milionů lidských životů, z toho 1,3 milionu úmrtí lze připsat nekuřákům vystaveným pasivnímu kouření. Ischemické srdeční choroby, které se často projevují jako akutní infarkt myokardu nebo srdeční záchvat, jsou v této kategorii nejvýraznější příčinou úmrtí.
K ochraně před tabákovým kouřem vyzývá i WHO
V reakci na tyto znepokojivé statistiky apeluje Světová zdravotnická organizace (WHO) na přijetí a důkladného uplatňování opatření chránících jednotlivce před vystavením tabákovému kouři v uzavřených pracovních prostorech, na veřejné dopravě, vnitřních veřejných prostorech a dalších relevantních místech.
Nejspíš i proto nedávno Nový Zéland zavedl významný zákon, který zakazuje kouření pro osoby narozené po roce 2008, s cílem snížit míru kouření v zemi na pouhých 5 % do roku 2025. Tyto kroky svědčí o celosvětovém odhodlání v boji proti tabáku a v prevenci srdečních infarktů u kuřáků i těch, kteří jsou ohroženi nebezpečím pasivního kouření. Na neštěstí pro všechny kuřáky. Ale pro dobro jejich zdraví.
Zdroj:
interestedengineering.com, megpadetoday.com, miragenews.com