Nový výzkum o rakovině prostaty přinesl nečekaná zjištění.
Podle nedávné studie může většina mužů s rakovinou prostaty odložit náročnou léčbu, jako je operace a ozařování, aniž by to ohrozilo jejich zdraví. Studie porovnávala tři přístupy – chirurgické odstranění nádoru, ozařování a sledování.
„Zjistili jsme, že většina pacientů v časném stádiu, kteří zvolili metodu „počkej a uvidíš“, měla stejnou pravděpodobnost, že přežije nejméně 15 let, jako jejich vrstevníci, kteří podstoupili invazivnější léčbu,“ uvedl hlavní autor studie Dr. Freddie Hamdy z Oxfordské univerzity.
Minimální rozdíly mezi léčbou a vyčkáváním
Výzkumný tým shromáždil údaje od více než 1 600 mužů ve věku 50 až 69 let, kterým byla diagnostikována rakovina prostaty. Z těchto pacientů 553 podstoupilo prostatektomii, 545 podstoupilo radioterapii a třetí skupina 545 osob byla aktivně sledována zdravotníky a v případě pokročilého karcinomu jim byla nabídnuta vhodná léčba.
Studie odhalila, že po analýze výsledků od 1 610 sledovaných osob se rakovina rozšířila u 9,4 % skupiny s aktivním sledováním, u 4,7 % skupiny s operací a u 5 % skupiny s ozařováním. Samotné rozšíření však nemusí nutně předpovídat úmrtí na toto onemocnění, jak upozornil Dr. Hamdy.
Operace snižuje kvalitu života pacientů
Odborníci rovněž říkají, že operace prostaty i ozařování mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku trvalé erektilní dysfunkce a problémů s močením, což snižuje kvalitu života pacientů. Proto „nové a zajímavé“ výsledky studie umožňují většině mužů „pečlivě zvážit možné přínosy a škody způsobené možnostmi léčby“, dodal Dr. Hamdy.
Takže ačkoli muži s vysoce rizikovým nebo pokročilým karcinomem prostaty mohou vyžadovat bezprostřednější péči, tato studie zdůrazňuje důležitost zvážení rizik a přínosů různých možností léčby časného stadia karcinomu prostaty.
Zdroj: