Podle skupiny vědců poškozují marihuana i e-cigarety srdce srovnatelným způsobem s tabákovými cigaretami, protože jejich užívání může vést k nepravidelnému srdečnímu rytmu.
Podle dvou samostatných analýz předběžného výzkumu hrozí lidem, kteří pravidelně používají elektronické nikotinové přístroje neboli e-cigarety, alarmující změny ve funkci srdce a cév.
Vědci vystavili krysy po dobu osmi týdnů kouři z cigaret Marlboro Red, aerosolu („páře“) ze známé e-cigarety JUUL, aerosolu ze zahřívaného tabákového výrobku IQOS, kouři z marihuanových cigaret a kouři z modifikované marihuany, která neobsahuje žádné kanabinoidy. Vše porovnávali s výsledky u krys, které dýchaly pouhý vzduch. Potkani vdechovali kouř nebo aerosol po dobu pěti sekund za minutu po dobu pěti minut, což simulovalo jedno skutečné pokouření nebo vapování. Mezi inhalacemi kouře hlodavci vdechovali čistý vzduch. Po dobu osmi týdnů probíhala tato činnost jednou denně po dobu pěti dnů v týdnu.
U potkanů, kteří byli po celou tuto dobu vystaveni působení výrobků (ale nikoliv vzduchu), docházelo ke stálému zhoršování srdeční činnosti a také ke zvyšování krevního tlaku.
Veškeré kouření mělo podobné následky
Aby vědci zjistili elektrické a fyzikální vlastnosti srdce na konci studie, provedli řadu experimentů. Zjistili, že všechny produkty zvyšovaly jizvení srdce, snižovaly množství krevních cév, měnily typ nervů, které se v nich nacházejí, snižovaly vitální schopnost měnit srdeční rytmus a zvyšovaly pravděpodobnost arytmií.
„Je pozoruhodné, že všechny tyto tabákové a marihuanové výrobky měly tak podobné účinky,“ řekl vedoucí autor studie Matthew Springer, PhD, profesor kardiologie UCSF. „A co je opravdu zarážející, je to, že to bylo způsobeno jediným realistickým kouřením/kouřením denně.“
Kouření je lepší se vyhnout, radí odborník
Springer upozornil, že studie má určitá omezení. „Potkani jsou sice dobrým modelem pro mnoho kardiovaskulárních účinků u lidí, ale přesto existují rozdíly a pouze ze studií na potkanech nelze vyvozovat pevné závěry o účincích na člověka,“ řekl.
Upozornil, že zjištění jsou v souladu s několika studiemi z lékařské literatury, které poukazují na problémy se srdečním rytmem u uživatelů marihuany nebo elektronických cigaret. Navzdory rozdílům v množství nikotinu nebo marihuany naznačuje zjištění četných fyzických problémů v srdci, jako jsou jizvy a nervové změny, podobnou příčinu.
„Pointa je, že e-cigarety, IQOS a marihuanové cigarety stále zahrnují mnoho potenciálních škodlivých účinků kouření tabáku,“ uzavřel Springer, „žádný z těchto výrobků by neměl být považován za neškodnou náhradu kouření. Jinými slovy, stačí dýchat vzduch.“
Zdroj:
sciencedaily.com, nih.gov, healthline.com