Vědci radí: „Používejte mozek, nebo o něj přijdete.“ Pokud totiž jde o váš intelekt, jeho optimální forma není s věkem nijak zaručena.
Jaký je nejlepší způsob, jak udržet mozek v kondici s přibývajícím věkem? O tom, jak zastavit zhoršování kognitivních funkcí, už bylo provedeno mnoho studií, a tak norští vědci zjednodušili vědecké poznatky o udržování dobrého zdraví mozku do tří jednoduchých pravidel.
„Klíčem k našemu nervovému systému je šedá a bílá hmota moková,“ říká Hermundur Sigmundsson, profesor na katedře psychologie Norské univerzity vědy a techniky (NTNU).
Bílá hmota mozková slouží ke kontaktu mezi buňkami (myelinizovanými axony) a přispívá k rychlosti přenosu a distribuci signálů, zatímco šedá hmota je tvořena nervovými buňkami (neurony) a dendrity. Poznávání, rozumové schopnosti a paměť by měly být v dobrém stavu, pokud si člověk dokáže udržet bílou a šedou hmotu „v kondici“.
Norská studie proto poskytuje velmi zjednodušený souhrn toho, co v současné době víme o nejlepších postupech pro podporu silného zdraví mozku podle moderní vědy. Tým NTNU ve své nejnovější práci s teoretickým pohledem uvádí 101 odkazů na starší články zabývající se stejným tématem.
„Pokud si chcete udržet mozek v co nejlepší kondici, vynikají tři faktory,“ komentuje poznání norských vědců profesor Sigmundsson.
Podle odborníků lze tyto tři jednoduché postupy využít k zastavení úbytku kognitivních funkcí, mezi něž patří ztráta paměti a potíže s uvažováním. Jaké jsou?
1. Každý den rozhýbejte své tělo!
Zdravý životní styl podporuje prevenci stárnutí mozku a rozvoj centrální nervové soustavy.
2. Udržujte kontakt s těmi, kteří jsou pro vás důležití.
Sociální interakce jsou pro náš mozek zásadní. Hermundur Sigmundsson, profesor na Norské univerzitě vědy a techniky, který na studii pracoval, se domnívá, že vztahy s ostatními lidmi a interakce s nimi přispívají k mnoha složitým biologickým proměnným, které mohou mozek chránit před stárnutím.
3. Věnujte se nějaké zálibě, ale příliš na sebe netlačte!
„Vášeň nebo silný zájem je hnacím motorem, který zlepšuje naše poznávání,“ vysvětluje Sigmundsson. „Náš mozek je neuvěřitelný stroj – ale stejně jako jakýkoli jiný nástroj začne chřadnout, pokud ho necháme příliš dlouho nečinný.“
Zdroj:
studyfinds.com, norwegianscitechnews.com, fox.com