Čtvrtek, 17 října, 2024

Alkohol vás může udělat hloupější, ale mozkové buňky nezabijí

Mohlo by vás zajímat

Jste připraveni se odvázat a bavit se, jako by nebylo zítřka? Než začnete chlemtat vychlazené pivo, pojďme si na chvíli promluvit o skutečném vztahu alkoholu a mozkových buněk.

- Reklama -

Obecně panuje přesvědčení, že po noci plné alkoholu se druhý den cítíte jako naprostá troska, se zamlženým mozkem, pomalými reflexy a rozhozenou koordinací. Přemýšleli jste ale někdy, proč tomu tak je?

Dovolte nám, abychom vám to vysvětlil. Alkohol působí depresivně, což znamená, že zpomaluje chemické signály mezi mozkem a tělem. Toto „zpomalení“ má vliv na reakční dobu, soustředění, rovnováhu, koordinaci a dokonce i na řeč, a to i po jedné nebo dvou skleničkách. Proto opilí lidé někdy zakopávají a mluví nesrozumitelně.

Ovšem alkohol neškodí jen při pití, ale i v průběhu večera. Díky jeho účinkům se nejen ráno po opilosti můžete cítit špatně. Alkohol může také ovlivnit vaše kognitivní schopnosti, včetně takových věcí, jako je úsudek, a zároveň snížit vaše zábrany a zvýšit impulzivitu. Proto se někdy po několika skleničkách mohou i ty nejhorší nápady zdát jako dobré. A nezapomínejme na riziko, že uděláte něco, čeho byste později mohli litovat, proto je důležité pít s rozumem a uvědomovat si účinky alkoholu na váš mozek.

Alkohol škodí spánkovému cyklu

A nejde jen o bezprostřední účinky, kterých bychom se měli obávat, alkohol působí na mozek a tělo i dlouho poté, co přestanete pít. Protože alkohol je diuretikum, nutí vás více močit, což může způsobit vaši dehydrataci. Mezitím, jak vaše tělo zpracovává alkohol, se v krvi hromadí toxická chemická látka zvaná acetaldehyd. Všechny tyto faktory spolu se změnami vašeho spánkového cyklu a hormonů vedou k pocitu kocoviny, včetně bolestí hlavy, žaludečních potíží a pocitu únavy.

Pokud se tedy chcete vyhnout pocitu, že se druhý den budete cítit jako zombie, dodržujte australské doporučení, které říká, že při jedné příležitosti nesmíte vypít více než čtyři drinky. A pokud se chystáte vyrazit na večírek, je důležité nezapomínat na rozumné pití, uvědomovat si účinky alkoholu na mozek a pečovat o sebe a své tělo.

Jak je to s alkoholem a zabíjením mozkových buněk?

Je také rozšířený názor, že alkohol zabíjí mozkové buňky, ale je tomu skutečně tak? Pojďme se ponořit do vědeckých poznatků. Vědci z Bartholinova institutu v Dánsku porovnali mozky mrtvých alkoholiků a nealkoholiků a překvapivě zjistili, že celkový počet neuronů je stejný. To znamená, že mírné užívání alkoholu nezabíjí mozkové buňky.

Alkohol však narušuje způsob, jakým neurony komunikují, což může ovlivnit schopnost vykonávat úkoly, jako je chůze, mluvení a rozhodování. Alkohol tedy sice mozkové buňky nezabíjí, ale rozhodně může ovlivnit jejich fungování a vzájemnou komunikaci.

Když už pít, tak s rozumem

Takže vidíte, že když se po noci strávené pod vlivem alkoholu ocitnete v naprostém útlumu, není na vině smrt mozkových buněk, ale spíše nedostatek komunikace mezi neurony, které z vás dělají tak okouzlujícího chlapíka, jakým jste.

Je proto důležité si uvědomit, že nadměrná konzumace alkoholu může mít závažné dopady na váš mozek a tělo. Pijte tedy pokud možno s rozumem a mějte na paměti účinky alkoholu na váš mozek.

Zdroj:

maxim.com, mic.com, medibank.com.au

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Led Zeppelin se stali součástí největší hotelové loupeže newyorské historie. A bylo jim to úplně fuk

Když v roce 1973 kapela Led Zeppelin vystupovala tři večery v Madison Square Garden, byla okradena o spoustu peněz: asi 200 000 dolarů. Stohy...

Kdo byl legendární Robin Hood: Jeho skutečný život byl jiný než ten ve filmu

V roce 1226 se v soudních dokumentech York Assizes objevil zápis o osobě jménem Robert Hot. Když mu byl zabaven majetek v hodnotě 32...

Luxusní auto zdarma: Dubaj se proměnila v skládku supervozů. Stačí si vybrat, nasednout a odjet

Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly...

Odvrácená strana Měsíce: Čínský objev, který otřásl vědeckým světem

Čínská mise Chang’e-4 se postarala o pořádný rozruch. Vědci díky ní odhalili, co všechno se skrývá na odvrácené straně Měsíce. A výsledky jsou fascinující.

Glosa: Hráči českého národního týmu bojovali jako lvi, ukázali víc, než si připouštíme

Hráči našeho národní tým v německém Hamburku bojovali jako lvi. Na mistrovství Evropy roku 2024 se postavili tureckým sokům s odhodláním, které lze jen stěží popsat slovy. To, co se odehrálo na trávníku, bylo více než jen sportovní utkání; byla to skutečná bitva ducha a odvahy.

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí...

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce...

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o...

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...
- Reklama -