Pátek, 22 listopadu, 2024

Alkohol vás může udělat hloupější, ale mozkové buňky nezabijí

Mohlo by vás zajímat

Jste připraveni se odvázat a bavit se, jako by nebylo zítřka? Než začnete chlemtat vychlazené pivo, pojďme si na chvíli promluvit o skutečném vztahu alkoholu a mozkových buněk.

- Reklama -

Obecně panuje přesvědčení, že po noci plné alkoholu se druhý den cítíte jako naprostá troska, se zamlženým mozkem, pomalými reflexy a rozhozenou koordinací. Přemýšleli jste ale někdy, proč tomu tak je?

Dovolte nám, abychom vám to vysvětlil. Alkohol působí depresivně, což znamená, že zpomaluje chemické signály mezi mozkem a tělem. Toto „zpomalení“ má vliv na reakční dobu, soustředění, rovnováhu, koordinaci a dokonce i na řeč, a to i po jedné nebo dvou skleničkách. Proto opilí lidé někdy zakopávají a mluví nesrozumitelně.

Ovšem alkohol neškodí jen při pití, ale i v průběhu večera. Díky jeho účinkům se nejen ráno po opilosti můžete cítit špatně. Alkohol může také ovlivnit vaše kognitivní schopnosti, včetně takových věcí, jako je úsudek, a zároveň snížit vaše zábrany a zvýšit impulzivitu. Proto se někdy po několika skleničkách mohou i ty nejhorší nápady zdát jako dobré. A nezapomínejme na riziko, že uděláte něco, čeho byste později mohli litovat, proto je důležité pít s rozumem a uvědomovat si účinky alkoholu na váš mozek.

Alkohol škodí spánkovému cyklu

A nejde jen o bezprostřední účinky, kterých bychom se měli obávat, alkohol působí na mozek a tělo i dlouho poté, co přestanete pít. Protože alkohol je diuretikum, nutí vás více močit, což může způsobit vaši dehydrataci. Mezitím, jak vaše tělo zpracovává alkohol, se v krvi hromadí toxická chemická látka zvaná acetaldehyd. Všechny tyto faktory spolu se změnami vašeho spánkového cyklu a hormonů vedou k pocitu kocoviny, včetně bolestí hlavy, žaludečních potíží a pocitu únavy.

Pokud se tedy chcete vyhnout pocitu, že se druhý den budete cítit jako zombie, dodržujte australské doporučení, které říká, že při jedné příležitosti nesmíte vypít více než čtyři drinky. A pokud se chystáte vyrazit na večírek, je důležité nezapomínat na rozumné pití, uvědomovat si účinky alkoholu na mozek a pečovat o sebe a své tělo.

Jak je to s alkoholem a zabíjením mozkových buněk?

Je také rozšířený názor, že alkohol zabíjí mozkové buňky, ale je tomu skutečně tak? Pojďme se ponořit do vědeckých poznatků. Vědci z Bartholinova institutu v Dánsku porovnali mozky mrtvých alkoholiků a nealkoholiků a překvapivě zjistili, že celkový počet neuronů je stejný. To znamená, že mírné užívání alkoholu nezabíjí mozkové buňky.

Alkohol však narušuje způsob, jakým neurony komunikují, což může ovlivnit schopnost vykonávat úkoly, jako je chůze, mluvení a rozhodování. Alkohol tedy sice mozkové buňky nezabíjí, ale rozhodně může ovlivnit jejich fungování a vzájemnou komunikaci.

Když už pít, tak s rozumem

Takže vidíte, že když se po noci strávené pod vlivem alkoholu ocitnete v naprostém útlumu, není na vině smrt mozkových buněk, ale spíše nedostatek komunikace mezi neurony, které z vás dělají tak okouzlujícího chlapíka, jakým jste.

Je proto důležité si uvědomit, že nadměrná konzumace alkoholu může mít závažné dopady na váš mozek a tělo. Pijte tedy pokud možno s rozumem a mějte na paměti účinky alkoholu na váš mozek.

Zdroj:

maxim.com, mic.com, medibank.com.au

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robotické vysavače „zešíleli“: Uráželi majitele a chrlili na ně rasistické nadávky

Technologie se vymkla kontrole! Představte si ten horor – klidný večer, obývací pokoj, rodinná pohoda… a najednou začne váš robotický vysavač nadávat přímo uprostřed místnosti a nahánět vašeho mazlíčka. Už je to tak. Hlas moderní uklízecí techniky se nečekaně proměnil v hlas plný zloby, nenávisti a – světe div se – i rasistických nadávek!

Nové obvinění: Puff Diddy zneužil ženu ovladačem, aby kryl svou účast na smrti Tupaca

Puff Diddy, kdysi symbol úspěchu a vlivu v hudebním průmyslu, nyní čelí temným obviněním, která odhalují stíny v jeho minulosti. Zásadní žaloby, konspirační teorie a hrozivá svědectví přinášejí otázky, které mohou navždy změnit pohled na jednu z největších ikon hip-hopu.

Glosa: Úpadek Googlu, aneb jak nám kolos začíná slábnout

Byly časy, kdy Google připomínal božskou entitu internetového světa. Na dotaz vyplivl výsledek, který nezpochybnitelně nesl punc pravdy a relevance. Dnes se však zdá, jako by se tento technologický titán začal otáčet k temnější straně. Vyhledávání, kdysi téměř neomylné, stále častěji selhává a začíná ztrácet důvěryhodnost.

Ikonický Lamborghini Countach se vrací jako hybridní superauto

Prohlédněte si Lamborghini Countach LPI 800-4, moderní interpretaci ikonického superauta ze 70. a 80. let. Ano, to je to auto, které jste jako děti...

Jak mít břišáky jako Bruce Lee: Přehled cviků, které vám pomohou překvapivě rychle

"Moje síla vychází z břicha. Je to těžiště a zdroj skutečné síly." - Bruce Lee Vizuálně nejpůsobivější ze všech Leeho tělesných partií byly slavné Bruce...

První setkání s jejími rodiči: Na co si dát pozor a čím zabodovat

Žádná část vztahu není pro muže děsivější než první setkání s rodiči jeho dívky. Tlak je na místě. Pro fungování vztahu je totiž nezbytné...

Samořídící auto hned tak mít nebudete. Tesla hlásí problémy

Americká federální vláda začala vyšetřovat systém Autopilot pro autonomní vozidla od společnosti Tesla. Pro budoucnost bez řidičů to může znamenat vážné problémy. Samořídící auto...

Největší letadla na světě: Giganti nebes, kteří se zařadili do historie

Největší letadlo na světě už asi i největším letadlem na světě zůstane. V posledním půlstoletí totiž světové letecké společnosti stále častěji zjišťují, že menší...

5 zajímavých věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o Niki Laudovi

"Vzdávat se je něco, co Lauda nedělá," byla slova prvního prohlášení k novinářům po hrozivé nehodě na okruhu Nürburgringu, při které slavný závodník málem...

Tuvalu: Smilují se bohaté země a povede se zachránit umírající tropický ráj?

Tuvalu, čtvrtý nejmenší stát na světě, je tvořen devíti ostrovy. Žije na nich pouhých 11 000 obyvatel, většina na největším ostrově Fongafale. Celková rozloha...
- Reklama -