Jste připraveni se odvázat a bavit se, jako by nebylo zítřka? Než začnete chlemtat vychlazené pivo, pojďme si na chvíli promluvit o skutečném vztahu alkoholu a mozkových buněk.
Obecně panuje přesvědčení, že po noci plné alkoholu se druhý den cítíte jako naprostá troska, se zamlženým mozkem, pomalými reflexy a rozhozenou koordinací. Přemýšleli jste ale někdy, proč tomu tak je?
Dovolte nám, abychom vám to vysvětlil. Alkohol působí depresivně, což znamená, že zpomaluje chemické signály mezi mozkem a tělem. Toto „zpomalení“ má vliv na reakční dobu, soustředění, rovnováhu, koordinaci a dokonce i na řeč, a to i po jedné nebo dvou skleničkách. Proto opilí lidé někdy zakopávají a mluví nesrozumitelně.
Ovšem alkohol neškodí jen při pití, ale i v průběhu večera. Díky jeho účinkům se nejen ráno po opilosti můžete cítit špatně. Alkohol může také ovlivnit vaše kognitivní schopnosti, včetně takových věcí, jako je úsudek, a zároveň snížit vaše zábrany a zvýšit impulzivitu. Proto se někdy po několika skleničkách mohou i ty nejhorší nápady zdát jako dobré. A nezapomínejme na riziko, že uděláte něco, čeho byste později mohli litovat, proto je důležité pít s rozumem a uvědomovat si účinky alkoholu na váš mozek.
Alkohol škodí spánkovému cyklu
A nejde jen o bezprostřední účinky, kterých bychom se měli obávat, alkohol působí na mozek a tělo i dlouho poté, co přestanete pít. Protože alkohol je diuretikum, nutí vás více močit, což může způsobit vaši dehydrataci. Mezitím, jak vaše tělo zpracovává alkohol, se v krvi hromadí toxická chemická látka zvaná acetaldehyd. Všechny tyto faktory spolu se změnami vašeho spánkového cyklu a hormonů vedou k pocitu kocoviny, včetně bolestí hlavy, žaludečních potíží a pocitu únavy.
Pokud se tedy chcete vyhnout pocitu, že se druhý den budete cítit jako zombie, dodržujte australské doporučení, které říká, že při jedné příležitosti nesmíte vypít více než čtyři drinky. A pokud se chystáte vyrazit na večírek, je důležité nezapomínat na rozumné pití, uvědomovat si účinky alkoholu na mozek a pečovat o sebe a své tělo.
Jak je to s alkoholem a zabíjením mozkových buněk?
Je také rozšířený názor, že alkohol zabíjí mozkové buňky, ale je tomu skutečně tak? Pojďme se ponořit do vědeckých poznatků. Vědci z Bartholinova institutu v Dánsku porovnali mozky mrtvých alkoholiků a nealkoholiků a překvapivě zjistili, že celkový počet neuronů je stejný. To znamená, že mírné užívání alkoholu nezabíjí mozkové buňky.
Alkohol však narušuje způsob, jakým neurony komunikují, což může ovlivnit schopnost vykonávat úkoly, jako je chůze, mluvení a rozhodování. Alkohol tedy sice mozkové buňky nezabíjí, ale rozhodně může ovlivnit jejich fungování a vzájemnou komunikaci.
Když už pít, tak s rozumem
Takže vidíte, že když se po noci strávené pod vlivem alkoholu ocitnete v naprostém útlumu, není na vině smrt mozkových buněk, ale spíše nedostatek komunikace mezi neurony, které z vás dělají tak okouzlujícího chlapíka, jakým jste.
Je proto důležité si uvědomit, že nadměrná konzumace alkoholu může mít závažné dopady na váš mozek a tělo. Pijte tedy pokud možno s rozumem a mějte na paměti účinky alkoholu na váš mozek.
Zdroj:
maxim.com, mic.com, medibank.com.au