Posledních 40 let byly démonizovány jako příčina srdečních onemocnění, ale nyní vědci zjistili pravý opak: mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, jako je mléko, sýry a máslo, ve skutečnosti snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění (KVO).
Lidé, kteří ve svém jídelníčku konzumují nejvíce mléčných výrobků, jsou nejvíce chráněni před KVO, které jsou stále hlavním zabijákem v západních zemích a jsou příčinou každého třetího úmrtí. Nová rozsáhlá studie zjistila, že pokud konzumujete mléčné výrobky, může se u vás snížit riziko infarktu přibližně o 14 % ve srovnání s člověkem, který místo nich volí nízkotučné a nemléčné alternativy.
Sýry a mléko neškodí, ale pomáhají
Výzkumníci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health po dobu 16 let zkoumali stravu a výskyt kardiovaskulárních onemocnění u 4 150 Švédů, jejichž průměrný věk byl na začátku studie 60 let.
Ukázalo se, že ti, kteří měli nejvyšší hodnoty příjmu mléčných tuků, měli také nejmenší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění. Svou analýzu vědci porovnali s 18 dalšími studiemi, aby potvrdili svá zjištění.
Zbytečný hon na mléčné produkty
Mléčné výrobky byly dlouhá léta neprávem označovány za špatné a zdraví škodlivé. Jsou přitom důležitým zdrojem živin a zvlášť sýry jsou bohaté na vitamin K, který podle vědců chrání kardiovaskulární systém, zatímco probiotika obsažená v jogurtech a fermentovaném mléce pomáhají udržovat zdravá střeva.
Výzkumníci studii prováděli ve Švédsku z prostého důvodu – v této severské zemi je spotřeba mléčných výrobků jedna z nejvyšších na světě. Díky tomu mohli výzkumníci výborně sledovat případný vliv sýrů, jogurtů a mléka na činnost srdce. Jiné studie mezi severskými obyvateli zjistily, že pití nefermentovaného mléka snižuje riziko předčasného úmrtí z jakékoli příčiny.
Zdroj: