Plíce jsou jedním z těch orgánů, které bereme jako samozřejmost – dokud nezačnou protestovat. Kašel, dušnost nebo zadýchávání při chůzi do druhého patra? To člověka někdy vede k úvaze, jestli mu plíce slouží tak, jak by měly. Jak tedy poznat, že jsou naše plíce v pořádku?
Plíce nás bez pochyb udržují naživu – přece si všichni ze školy tak nějak pamatujeme, že přivádí do krve kyslík a odvádí pryč z těla oxid uhličitý. Je to nekonečný proces, který běží automaticky, dokud vše funguje, jak má. Ale co když máme podezření, že to nefunguje? Jak poznat, že je to vážné? Dá se vůbec nějak snadno vyzkoušet, jestli máme plíce dostatečně funkční?
Jednoduchý test, který zvládnete doma
Podle odborníků z München klinik nemusíte být lékař a ani nepotřebujete žádný speciální přístroj, abyste zjistili, jak na tom vaše plíce jsou. Stačí obyčejná svíčka a zápalky a můžete si je směle otestovat.
Jak na to?
- Připravte si svíčku (nejlépe novou), zapalte ji a postavte na stůl.
- Odměřte si vzdálenost jednoho metru od plamene. Pokud nemáte metr po ruce, použijte délku své paže nebo vzdálenost odhadněte podle svého kroku.
- Zhluboka se nadechněte. Naplňte plíce vzduchem tak, jako byste se chystali co nejvíc nafouknout balonek.
- Vyfoukněte vzduch z plic směrem ke svíčce.
Jaké vyhodnotit výsledky?
- Plamen sfouknete z metru: Skvělé! Vaše plíce mají sílu i kapacitu, kterou potřebují.
- Zvládnete sfouknout jen na vzdálenost natažené paže: Stále dobré. Vaše dýchací cesty pravděpodobně fungují v normě.
- Nejde to ani z blízka: Tohle byste neměli podceňovat. Když svíčku nesfouknete ani na krátkou vzdálenost, může to znamenat, že objem vašich plic je menší, než by měl být, nebo že máte dýchací cesty zúžené.
Takže pokud zjistíte, že pro vás foukání bylo náročné a připadali jste si po něm vyčerpaní, jak kdybyste odfoukali koncert na trubku, stojí za to zvážit návštěvu lékaře. Pneumologové mají k dispozici přesnější metody, jak zhodnotit zdraví vašich plic, než je tento „svíčkový test“. Přesto je věrohodnou první indikací problémů, kterou rozhodně nepodceňujte.
Zdroj: muenchen-klinik.de