Úterý, 23 července, 2024

Jacques Plante změnil způsob vnímaní brankářských masek. Znak „srabáctví“ se díky němu stal součástí výstroje

Mohlo by vás zajímat

V hokeji jou skvělí brankáři, výteční brankáři, někteří talenti na lapání puků se dokonce stanou brankářskými legendami jako náš Dominik Hašek. Jenže pak tu byl Jacques Plante, který přerostl všechny tyto kategorie.

- Reklama -

Když Jacques Plante v NHL bránil branku, musel si dávat pozor na mnoho věcí, především na puky, které mířily jeho směrem. Během 837 zápasů v základní části NHL a 112 vystoupení v play-off, tedy během dvacetileté kariéry, která začala v 50. letech minulého století, viděl doslova tisíce puků, které na něj letěly. A více než třetinu těchto střel chytal bez ochrany obličeje.

„V té době jsme měli v lize Bobbyho Hulla a [Tima] Hortona a [Andyho] Bathgatea a všechny jejich silné střely šly na vás, z pěti, deseti metrů, dělaly vítr, když letěly, a i když jste nevěděli, kam to jde, museli jste je zastavit,“ vzpomínal Plante na své brankářské dny na CBC 90 Minutes Live v roce 1977.

Používej hlavu, radil mu při chytání bez masky trenér

Tenhle výjimečný brankář chytal puky ještě v dobách, kdy brankáři masky nenosily. „Neměl jsi žádnou masku a trenér ti pořád říkal: „Používej hlavu.“ A já to dělal,“ vyprávěl Plante.

Chytat bez masky ovšem mělo svá úskalí – hlavně častá zranění. Takový Terry Sawchuk měl v obličeji dohromady přes 400 stehů! Plante podobně dopadnout nechtěl. Po „několika zlomeninách v obličeji“ se hokejista rozhodl, že „když už musím používat hlavu, mohl bych také nosit masku“.

Když v roce 1956 vynechal 13 zápasů kvůli operaci zánětu dutin, začal masku používat při tréninku. Jacques Plante přitom nebyl prvním brankářem, který masku používal, tím se stal Clint Benedict v lednu 1930, ale Plante z ní v listopadu 1959 udělal jako první standardní součást výstroje. Jeho trenér Toe Blake byl proti. Maska se nejenže považovala za známku slabošství, ale trenér také věřil, že snižuje schopnost brankářů dobře sledovat jednotlivé situace.

Kouč nakonec pod vlivem okolností změnil názor, když Planteho zasáhla do obličeje střela Andyho Bathgatea z Rangers, a brankář následně odmítl znovu nastoupit, pokud nebude moci nosit plastovou masku, kterou používal na tréninku. Svolení dostal a jeho Montreal Canadians vyhráli 3:1.

Jacques Plante změnil tvář hokeje a tu svou zachránil

Plante přitom zpočátku kvůli nošení masky musel snášet posměšky o své mužnosti a dotazy na odolnost masky a její vliv na jeho zrak. Na otázku, zda ho hra bez masky znervózňuje, Plante odpověděl: „Kdybyste vyskočil z letadla bez padáku, byl byste odvážný?“

Nakonec všechny přesvědčil výsledky. S ohelmeným Plantem v bráně Montreal zaznamenal šňůru deseti vítězných zápasů a tvář hokeje se navždy změnila.

V letech 1956-1960 získal s Montrealem rekordních pět Stanley Cupů a Plante si každý rok odnesl Vezina Trophy za nejmenší počet inkasovaných branek. Byl také prvním brankářem, který se odvážil vyjet z brankoviště a opustil dříve pasivní, diváckou roli. Byl rychlý, hbitý a pohyblivý. Prostě nefalšovaná legenda.

Zdroj:

espn.com, canadianstampnews.com, history.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -