Sobota, 20 dubna, 2024

Jacques Plante změnil způsob vnímaní brankářských masek. Znak „srabáctví“ se díky němu stal součástí výstroje

Mohlo by vás zajímat

V hokeji jou skvělí brankáři, výteční brankáři, někteří talenti na lapání puků se dokonce stanou brankářskými legendami jako náš Dominik Hašek. Jenže pak tu byl Jacques Plante, který přerostl všechny tyto kategorie.

- Reklama -

Když Jacques Plante v NHL bránil branku, musel si dávat pozor na mnoho věcí, především na puky, které mířily jeho směrem. Během 837 zápasů v základní části NHL a 112 vystoupení v play-off, tedy během dvacetileté kariéry, která začala v 50. letech minulého století, viděl doslova tisíce puků, které na něj letěly. A více než třetinu těchto střel chytal bez ochrany obličeje.

„V té době jsme měli v lize Bobbyho Hulla a [Tima] Hortona a [Andyho] Bathgatea a všechny jejich silné střely šly na vás, z pěti, deseti metrů, dělaly vítr, když letěly, a i když jste nevěděli, kam to jde, museli jste je zastavit,“ vzpomínal Plante na své brankářské dny na CBC 90 Minutes Live v roce 1977.

Používej hlavu, radil mu při chytání bez masky trenér

Tenhle výjimečný brankář chytal puky ještě v dobách, kdy brankáři masky nenosily. „Neměl jsi žádnou masku a trenér ti pořád říkal: „Používej hlavu.“ A já to dělal,“ vyprávěl Plante.

Chytat bez masky ovšem mělo svá úskalí – hlavně častá zranění. Takový Terry Sawchuk měl v obličeji dohromady přes 400 stehů! Plante podobně dopadnout nechtěl. Po „několika zlomeninách v obličeji“ se hokejista rozhodl, že „když už musím používat hlavu, mohl bych také nosit masku“.

Když v roce 1956 vynechal 13 zápasů kvůli operaci zánětu dutin, začal masku používat při tréninku. Jacques Plante přitom nebyl prvním brankářem, který masku používal, tím se stal Clint Benedict v lednu 1930, ale Plante z ní v listopadu 1959 udělal jako první standardní součást výstroje. Jeho trenér Toe Blake byl proti. Maska se nejenže považovala za známku slabošství, ale trenér také věřil, že snižuje schopnost brankářů dobře sledovat jednotlivé situace.

Kouč nakonec pod vlivem okolností změnil názor, když Planteho zasáhla do obličeje střela Andyho Bathgatea z Rangers, a brankář následně odmítl znovu nastoupit, pokud nebude moci nosit plastovou masku, kterou používal na tréninku. Svolení dostal a jeho Montreal Canadians vyhráli 3:1.

Jacques Plante změnil tvář hokeje a tu svou zachránil

Plante přitom zpočátku kvůli nošení masky musel snášet posměšky o své mužnosti a dotazy na odolnost masky a její vliv na jeho zrak. Na otázku, zda ho hra bez masky znervózňuje, Plante odpověděl: „Kdybyste vyskočil z letadla bez padáku, byl byste odvážný?“

Nakonec všechny přesvědčil výsledky. S ohelmeným Plantem v bráně Montreal zaznamenal šňůru deseti vítězných zápasů a tvář hokeje se navždy změnila.

V letech 1956-1960 získal s Montrealem rekordních pět Stanley Cupů a Plante si každý rok odnesl Vezina Trophy za nejmenší počet inkasovaných branek. Byl také prvním brankářem, který se odvážil vyjet z brankoviště a opustil dříve pasivní, diváckou roli. Byl rychlý, hbitý a pohyblivý. Prostě nefalšovaná legenda.

Zdroj:

espn.com, canadianstampnews.com, history.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -