Pondělí, 15 dubna, 2024

Král brankářů Terry Sawchuk nasbíral v kariéře 400 stehů, zemřel po hádce kvůli úklidu

Mohlo by vás zajímat

Kanadský hokejista Terry Sawchuk dosáhl v kanadsko-americké NHL pozoruhodných úspěchů. Díky své schopnosti chytat puky soupeře do své lapačky přinesl svým klubům úspěchy v několika soutěžích. A přestože zemřel před více než padesáti lety, je stále považován za jednoho z nejlepších hokejových brankářů všech dob.

- Reklama -

Terry Sawchuk ukázal už v mládí, že má velký sportovní potenciál. Hokeji se začal profesionálně věnovat v sedmnácti letech. Za svou kariéru vystřídal celkem pět týmů NHL, přičemž především v Detroit Red Wings se stal klubovou legendou. Kariéru skončil s bilancí 447-330, slušným GGA 2,52 a samozřejmě rekordem v počtu vychytaných nul. Za čtyři roky nasbíral 57 shutoutů, což je ohromující číslo. Celkem jich v kariéře vychytal 103. V letech 1952-1955 byl držitelem Vezinovy ceny pro nejlepšího brankáře v NHL a v roce 1965 se o ni podělil s Johnym Bowerem. Jeho vynikající 21letou kariéru provázela spousta dalších cen, účastí v All-Star, ale i nečekaných skandálů a tragického konce.

Sawchuk byl často zraněný, i když téměř nikdy nevynechal žádný zápas. I z toho důvodu jeho obličej „zdobila“ řada jizev. Kvůli infekční mononukleóza musel vynechat celou sezonu. Kromě toho měl v kariéře mnoho tržných ran, zlomenin kostí, otřesů mozku a přetržených šlach – dohromady měl po těle neuvěřitelných 400 stehů ze šití nejrůznějších tržných ran. Často nastupoval se zraněním, se sebezapřením – bylo to pro něj snazší než nehrát. Vynechání jediného zápasu ho prý vždy uvrhlo do stavu zoufalství. Depresí ostatně trpěl do konce svého života. Sawchuk byl během kariéry několikrát vyměněn a umístěn na přestupovou listinu v důsledku toho, že se přišlo na jeho psychickou nemoc.

Raději trpět než nenastoupit k utkání

Snad i z toho důvodu nebyl navzdory svému talentu Sawchuk se svými úspěchy nikdy zcela spokojen. Mnohokrát byl okolím popisován jako „případ pro doktora“. Byl výbušný, prchlivý a často se choval nečekaně. Údajně se střetával s fanoušky, házel bruslemi po reportérovi a pod vlivem alkoholu se dostal do řady bitek mimo kluziště.

Kvůli svému odporu k tréninku často podával nevýrazné výkony, čímž se dostával do sporu s trenérským štábem. Kvůli Sawchukovým výtržnostem mu trenér Adams jednou nařídil, aby se podrobil psychologickému vyšetření. Chválil jeho talent, houževnatost a soutěživost, ale spoluhráče mátl jeho nedostatkem životního elánu. Gordie Howe o Sawchukovi údajně mluvil jako o „smutném muži“.

Smrtelná hádka se spoluhráčem

Sawchukův život bohužel tragicky vyhasl při posezónní hádce se spoluhráčem pod vlivem alkoholu. Se spoluhráčem se pohádal, kdo bude uklízet dům, než oba odjedou na léto. Byla to zbytečná hádka, kterou vyvolalo několikahodinové popíjení v nedaleké hospodě. Po vzájemném strkání Sawchuk údajně zakopl o převrácený gril a nešikovně spadl na koleno spoluhráče. Terry utrpěl vnitřní zranění, z nichž některá podle jeho staršího syna mohla zůstat neodhalena při dřívějších srážkách.

Následujícího dne mu byl při operaci odstraněn poraněný žlučník. Když se však jeho stav zhoršil, musel podstoupit druhou operaci, při níž mu byla vypuštěna krev z jater. Zemřel náhle 31. května 1970 v manhattanské nemocnici na následky krevní sraženiny.

I přes trpký konec své životní cesty se Terry Sawchuk dokázal nesmazatelně zapsat do historie hokeje. Byl brankářem, který nastavil laťku velikosti, která trvá již téměř padesát let.

Zdroj:

vintagedetroit.com, thenhl.fandom.com, Lidovky

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -