Dětskou hru s labyrintem známe všichni. Princip netřeba dlouze vysvětlovat. Na jedné straně bludiště je vchod, na druhé východ. Vaším úkolem je provést alchymistu hradem k elixíru života. Při troše trpělivosti to zvládne každý. Váš problém je ale čas. Máte na to 30 vteřin. Pokud se vám to povede, můžete si gratulovat. Vaše mozkové synapse fungují skvělým způsobem!
Pokud se vám to nepovede, nezoufejte, a klidně si čas protáhněte. Vše se dá trénovat. Budete-li podobné kvízy luštit pravidelně, uvidíte, že budete čím dál rychlejší, a i v běžném živote pocítíte pozitivní dopad a vaše kognitivní funkce se začnou postupně zlepšovat na mnoha úrovních.
Lidský mozek funguje jako špičkový počítač. Při hledání cesty labyrintem dochází k aktivaci několika mozkových procesů. Tento úkol vyžaduje rychlou a efektivní komunikaci mezi mozkovými buňkami. Zajišťují ji tzv. synapse – spojnice, které vzájemně propojují mozkové buňky, neboli neurony. Informace mezi neurony putuje pomocí elektrických impulsů a chemických přenašečů. Rychlost synapsí ovlivňuje mnoho faktorů, jako je například hydratace, strava, fyzická aktivita, stres, kvalita spánku a také genetické faktory.
Pokud máte dobrý trénink, můžete tyto synapse posílit a zrychlit. Rychlý mozek je důležitý pro lidi, kteří potřebují rychle zpracovávat informace, např. sportovci, muzikanti, lékaři, vojáci, ale také hráči počítačových her.
K řešení našeho úkolu budete potřebovat především prostorovou inteligenci – schopnost vizualizovat a manipulovat s objekty v prostoru. Jedná se o schopnost převést 2D obraz labyrintu do 3D podoby v naší mysli. Toto se děje v části mozku zvané parietální lalok. Lidé s dobrou prostorovou inteligencí jsou například architekti, piloti, chirurgové, umělci nebo šachisté.
Prostorová inteligence má souvislost s dalšími druhy inteligence. Může napomoci k lepšímu výkonu v matematice nebo kreativních činnostech a samozřejmě i při orientaci v terénu.
Prostorová orientace se dá trénovat různými způsoby – skládáním stavebnic, luštěním hlavolamů, hraním šachů nebo 3D her, čtením map nebo 2D plánků. Třeba i při sportech, jako lezení nebo hraní míčových her, se hodně pracuje s prostorovou orientací. Takže pokud chcete svou prostorovou inteligenci vylepšit, věnujte se těmto aktivitám.
Správné řešení najdete zde:
POKUD VÁS RÉBUS ZAUJAL A CHCETE ZKUSIT DALŠÍ, DOPORUČUJEME NAPŘÍKLAD TENTO S HLENÁNÍM SPRÁVNÉHO POHLEDU NA DORT. JE ZALOŽENÝ NA JINÉM PRINCIPU, ALE PROSOTOROVOU INTELIGNECI NA NĚM TAKÉ PROCVIČÍTE VELMI DOBŘE. NAJDETE HO ZDE.