Středa, 8 ledna, 2025

Superblesková IQ výzva pro bystré: Najdeš chybějící část obrázku do 5 vteřin? Tak rychle to dá málokdo!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás bleskový úkol. Budete potřebovat především rychlost a postřeh. Máte pět vteřin na to, abyste našli a doplnili správný chybějící obrázek.

- Reklama -

Stihli jste to? Jste dobří!

Tento úkol berte jako bleskovou rozcvičku. Můžete pokračovat dalšími kvízy na trénink postřehu a rychlosti myšlení.

V tomto kvízu máte najít tři chybějící dílky vrtulníku. Máte na to tentokrát 20 vteřin.

testy
Dokážete vybrat správné kousky puzzle? | Foto: Depositphotos.com

Zvládli jste to?

Správné řešení jsou čísla 4, 7 a 12.

A do třetice:

Který z mravenečníků chytil mravence? Na tento úkol máš 30 vteřin!

testy
Dokážete zjistit, který mravenečník ulovil mravence? | Foto: Depositphotos.com

Správná odpověď je ŠEDÝ!

Co se děje v mozku při řešení tohoto rébusu?

Když hrajete takto zdánlivě jednoduchou hru, zapojuje se vaše mysl do složitého kognitivního procesu, který se odehrává v mnoha oblastech mozku.

Snažíme-li se doplnit skládačku, nejprve porovnáváme jednotlivé kusy a hledáme shodné prvky. Tento proces se odehrává v oblasti mozku, která se nazývá zrakový kortex.

Když už máme shodné prvky identifikovány, přijdou na řadu naše prostorové schopnosti, abychom poskládali část do celku. Tento proces zahrnuje spolupráci několika oblastí mozku. Nejvíce procesů se odehrává v parietálním kortexu, zodpovědného za prostorové vnímání, a prefrontálním kortexu, který pomáhá při rozhodování a plánování.

Dále se zaměřujeme na konkrítní detaily obrázků, abychom určili, kam kusy mají přesně umístit. Tento proces se odehrává centru pozornosti – pozornostním kortexu.

Pokud se nám podaří skládačku dokončit, naše mozky vyplaví dopamin – neurotransmiter vyvolávající pocit radosti a uspokojení. Jedná se vlastně o odměnu, kterou nám tělo dopřeje po úspěšném splnění úkolu. Dopamin je velmi užitečná látka, která nás motivuje pro řešení dalších podobných úkolů.

Lze tedy říci, že „obyčejné“ skládání obrázků aktivuje nejrůžnější oblasti mozku a nutí je ke spolupráci při složitých mentálních úkonech – rozpoznávání vzorů, prostorovému vnímání, pozornosti a logickému rozhodování. Tyto oblasti mozku spolupracují v komplexním procesu, který nám umožňuje úspěšně dokončit úkol a zažít pocit uspokojení a další motivace.

CHETETE-LI SI VYZKOUŠET, JAK CVIČILI POSTŘEH MOUDŘÍ LIDÉ VE STAROVĚKÉ ČÍNĚ, ZKUSTE TENTO EXTRA OBTÍŽNÝ RÉBUS ZAMĚŘENÝ NA POSTŘEH A RYCHLOST REAKCÍ.

Správné řešení čarodejnického kvízu je obrázek číslo 8.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -