Toto je stará oblíbená čínská hra, jak cvičit postřeh a bystrou mysl. Principem je na obrázku najít dva totožné ptáky. Úkol není složitý, vyžaduje ale postřeh a rychlost myšlení. Máte časový limit půl minuty, ro úkol značně stěžuje.
Číňané se podobnými zábavnými kvízy bavili už od starověku. Velmi si zakládali na své bystré mysli. Moudrost byla ceněnou vlastností a byla spojována se stářím a životními zkušenostmi. Kvízy a rébusy trénující postřeh a logiku byli velmi oblíbenou a užitečnou zábavou. I díky nim se Číňané těšili nadprůměrně dobrému duševnímu zdraví ve vysokém věku.
Luštění kvízů aktivuje různé části mozku, včetně paměťových a kognitivních center. Pravidelné trénování postřehu a logiky udržuje mozkové funkce a zpomaluje procesy spojené se stárnutím.
Kvízy, logické hádanky a rébusy byly tradičně součástí čínské kultury a sloužily jako zábava, vzdělávací nástroj i prostředek k udržení duševního zdraví. Již ve starověké Číně byly oblíbené hry jako „Wei-chi“ (známé také jako „Go“) nebo „Siang-čchi“ (čínské šachy), které poskytovaly intelektuální výzvy a rozvíjely strategické myšlení.
Kromě těchto her byly v Číně oblíbené také rébusy, palindromy a jiné formy slovních kvízů. Soutěžení bylo často spojeno s oslavami, slavnostmi nebo rodinnými setkáními. Číňané využívali slovní hry a kvízy jako prostředek k předávání moudrosti z generace na generaci. V konfuciánském učení je úcta k vědění nedílnou součástí životního stylu a starodávné hry přetrvávají jako součást čínské kultury.
Co nám luštěni kvízů přináší?
Luštění kvízů vyžaduje aktivaci různých částí mozku zodpovědných za myšlení, analýzu, paměť a rozhodování. Tím, že pravidelně stimulujeme mentální oblasti, dochází ke zlepšení a udržení neuronálních spojů zpomalujících degenerativní procesy spojené se stárnutím. Podporujeme neuroplasticitu, což je schopnost mozku přizpůsobovat se a měnit své struktury a funkce v reakci na zkušenosti.
Luštění kvízů často vyžaduje zapojení krátkodobé i dlouhodobé paměti. Dochází ke zlepšení paměťových funkcí, což může mít pozitivní dopad na celkové kognitivní schopnosti a duševní zdraví ve stáří. Logické úkoly také často vyžadují rychlé a pružné myšlení, což je klíčové pro řešení nečekaných problémů a situací v běžném životě. Dá se tedy zcela zodpovědně říci: Kdo luští kvízy a rébusy, může očekávat kvalitnější a spokojenější život v jakémkoliv věku.
POKUD CHCETE JEŠTĚ POCVIČIT SVOU MYSL A PUSTIT SE DO DALŠÍHO ÚKOLU, ZKUSTE TŘEBA TENTO S MOZAIKOVOU ROVNICÍ.
Správné řešení najdete zde: