Připadá vám tento kvíz jako hra pro malé děti? Tak se ukažte! Do 30 vteřin to dají jen ti nejlepší. Prvních deset hub najedete snadno, „seknete“ se u jedenácté. Některé houby jsou poschovávané skutečně důmyslně! Správné řešení najdete ne konci článku.
Co se děje ve vaší hlavě, když hledáte houby?
Luštění kvízu, jako je tento, aktivuje oblasti mozku související s vizuálním vnímáním, pozorností a pamětí. Vizuální informace vstupuje do zrakové kůry – oblasti mozku specializované na zpracování vizuálních podnětů. Zde jsou informace integrovány do celkového vnímání obrazu.
Následně se pozornost zaměřuje na hledání konkrétních hub. Vizuální podněty jsou zpracovávány v dorsální pozornostní síti a frontálním očním poli. Tyto oblasti umožňují člověku zaměřit se na úkol a soustředit se na důležité podněty.
Aktivuje se také krátkodobá paměť a pracuje frontální kůra, která umožňuje uchování informací v paměti po krátkou dobu. Když najdeme houbu uložíme ji paralelně i do dlouhodobé paměti pomocí hipokampu, amygdaly a dalších oblastí.
Co se děje pod časovým stresem?
Pokud má člověk omezený čas na řešení úkolu aktivují se další oblasti mozku související s řízením času a rozhodováním, např. prefrontální kortex. Máme-li pocit, že se nám nedostává času na řešení úkolu, objeví se větší aktivita v oblasti amygdyly.
Celkově lze říci, že když má člověk omezený čas na řešení úkolu, aktivují se oblasti mozku, které nám umožňují efektivněji plánovat a koordinovat úkoly, rozhodovat se v situacích s omezeným časem a reagovat na stresové situace. Jsou lidé, kterým práce pod tlakem vyhovuje a motivuje je k vyšším a lepším výkonům. Jsou ale naopak jedinci, kteří práci pod tlakem nesou špatně a jejich výkon se výrazně snižuje. Ke které skupině patříte Vy?
Správné řešení najdete zde:
POKUD SI CHCETE JEŠTĚ PROCVIČIT MOZEK NA DALŠÍ ÚKOLU, MŽŽETE SE PUSTIT DO TOHOTO LOGICKOHO ÚKOLU S OBRÁZKOVÝMI ROVNICEMI