Středa, 15 ledna, 2025

IQ výzva pro rychlé: Najdi dvě stejná okna. Máš 20 vteřin. Málokdo to dokáže!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný kvíz střední obtížnosti. Na obrázku vidíte hrad s různými druhy oken. Vaším úkolem je najít dvě stejná. Nic těžkého na tom není, ale jde ale o čas. Máte 20 vteřin, což je poměrně krátká doba. Pokud to zvládnete, můžete si gratulovat. Jste rychlí a bystří. Většina lidí to v takto krátkém čase nedá!

- Reklama -

Pokud to nestihnete, nic si z toho nedělejte a dopřejte si více času. Jde přeci jen o hru a hlavním cílem je se pobavit. Správné řešení najdete na konci článku.

Co všechno se děje v mozku, když řešíte takto zdánlivě jednoduchý kvíz?

Procesy v mozku jsou fascinující. Většinou si vůbec neuvědomujeme, jaké úsilí musí naše mysl vykonat, a co všechno v mozku „vzburcuje“, abychom se dobrali správného řešení.

V první řadě se aktivuje zrakový systém, konkrétně primární zraková kůra a transformuje vizuální informace do neuronálních signálů. Tato kůra se nachází v zadní části mozku, v oblasti nazývané okcipitální lalok. Poté dochází k interpretaci těchto signálů v asociativních oblastech mozku. Ty se zabývají rozpoznáváním vzorů a tvarů, v našem případě tvarů oken.

Následně vstupuje do hry parietální lalok, oblasti zodpovědné za zpracování prostorových a vizuálních informací. Tato část mozku pomáhá s orientací v prostoru a umožňuje nám porovnat jednotlivá okna na obrázku.

Prefrontální kortex, část důležitá při rozhodování a plánování, hraje klíčovou roli, když vybíráte správné řešení. Jsou tato dvě okna právě to, co hledám? Tato část mozku také řídí naši schopnost zaměřit se na úkol a ignorovat rušivé elementy.

Lidé, kteří bývají dobří při řešení těchto úloh, mají dobře vyvinuté vizuální a prostorové schopnosti. Mohou se živit například jako umělci, architekti, pracovat v oblasti matematiky a fyziky, kde se často operuje s abstraktními a prostorovými koncepty. Také lidé s vysokou schopností koncentrace a rychlým rozhodovacím procesem mají při těchto úlohách výhodu.

Na závěr je důležité zdůraznit, že i když se jedná o zábavnou hru, tato aktivita může podpořit kognitivní funkce a rozvoj mozku. Tréninkem podobných úkolů posilujeme pozornost, vizuální percepci a rozhodovací schopnosti. Pravidelné řešení intelektuálních úkolů funguje jako prevence přirozeného stárnutí mozku ve vyšším věku a také snižuje riziko Alzheimerovy choroby či jiných mentálních degenerativních onemocnění.

JESTLI SE CHCETE ROVNOU VRHNOUT NA DALŠÍ KVÍZ, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S TŘOJROZMĚRNÝMI ROVNICEMI. TEN UŽ TAK SNADNÝ, NENÍ, ALE VĚŘÍME, ŽE I S NÍM SI ZDÁRNĚ PORADÍTE.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -