Středa, 8 ledna, 2025

Logický IQ test: Najdi do minuty dvě stejné sady kostek! Tohle je vážně těžké, zvládnou jen nejlepší!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás tentokrát vážně zapeklitý úkol. Na první pohled vypadá jako dětská hra, ale když se do něj pustíte, zjistíte, že vůbec není. Lépe si s rébusem poradí lidé s dobře vyvinutým prostorovým a abstraktním uvažováním, kvalitní pracovní (krátkodobou) pamětí a logikou. Ti, kteří těmito předpoklady příliš nevládnou nebo u nich převažují jiné složky inteligence, by mohli mít s řešením problémy. Kdyby se vám nepovedlo úlohu zvládnout nebo byste tápali příliš dlouho, podívejte se na konec článku, kde najdete správný výsledek.

- Reklama -

Zadání je jednoduché. Na obrázku vidíte osm sad kostiček. Dvě z toho jsou stejné. Vaším úkolem je přijít na to, které to jsou. Pozor! Nehledáte stejné obrázky, jak jste možná zvyklý z podobných typů kvízů. Dle viditelných symbolů na stranách kostek nejdříve musíte domyslet, jak vypadají zbývající strany a následně vybrat správné možnosti.

Pro váš mozek je to velmi náročný úkol a bude muset provést řadu komplexních operací. Každá část mozku má svou specifickou funkci a při řešení této úlohy se spojí, aby pracovaly harmonicky.

Prvním krokem je dekódování vizuální informace. Když se podíváte na obrázek, světlo, které přichází do vašich očí, se převádí na elektrochemické signály. Ty se posílají do zadní části vašeho mozku, do oblasti zvané primární vizuální kortex. Zde dochází k prvotnímu zpracování informací a interpretaci toho, co vidíte. Primární vizuální kortex rozeznává barvy, tvary a pohyby a tvoří z nich smysluplný celek.

Po dekódování vizuální informace přichází na řadu vaše pracovní paměť. Sídlí v oblasti zvané prefrontální kortex v přední části mozku. Funguje jako dočasná skladovací jednotka, kde se udržují informace potřebné pro vyřešení úkolu. Jakmile jste se doberete výsledku, informace mizí a do dlouhodobé paměti se přenáší pouze postup, nikoli dílčí procesy.

Zároveň s pracovní pamětí se sepne vaše logické a abstraktní myšlení. Tato činnost se také odehrává v prefrontálním kortexu.

Časový tlak, pod kterým pracujete, zvyšuje úroveň stresu. To aktivuje váš limbický systém, konkrétně amygdalu, zodpovědnou za zpracování emocí, a hipokampus, zapojený do procesu paměti. Amygdala reguluje emoce spojené se strachem a stresem. Může tedy zintenzívnit vaši reakci na časový tlak a stres spojený s touto úlohou.

Tlak času může zvýšit úroveň vašeho soustředění a výkonnosti. Může fungovat jako motivátor, který zvyšuje vaši schopnost soustředění. Na druhou stranu, pokud se stres stane příliš intenzivním, může to vést k chybám. Mohlo by dojít k přílišnému zrychlen myšlení nebo k přehnanému zaměření na určité detaily na úkor komplexního pohledu.

Celkově je tato úloha skvělým tréninkem pro váš mozek. Zapojení různých částí mozku a jejich vzájemná spolupráce při řešení úlohy pod časovým tlakem posiluje vaše kognitivní schopnosti a zlepšuje vaši výkonnost nejen při luštění kvízu, ale sekundárně i v běžném životě při řešení čehokoliv. Také se učíme, jak lépe zvládat stres.

Správné řešení:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE ZAMĚSTNAT MOZEK DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S DOPLŇOVÁNÍM SYMBOLŮ. JEDNÁ SE TAKÉ O KOSTKY, ALE RÉBUS JE ZALOŽENÝ NA TROCHU JINÉM PRINCIPU. NAJEDETE HO ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -