Připravili jsme pro poměrně těžký kvíz, který prověří především vaši prostorovou orientaci, rychlost a krátkodobou (pracovní) paměť. Nenechte se zmýlit dětským dětskou grafikou a obrázkem kočky. Vyřešit úkol do minuty bude mít problém i leckterý dospělý chytrý člověk!
Na obrázku vidíte trojrozměrný labyrint. V jednom rohu se schovala myška. Vaším úkolem je provést kočku co nejrychleji křivolakými cestičkami, aby mohla myš chytit. Pouze jedno řešení je správné. Pokud si nebudete jistí, najdete ho na konci článku.
Najdete-li cestu do minuty, jste skvělí a můžete si gratulovat. Pokud ne, nevadí. Klidně si dopřejte více času. Jde přeci jen o hru a vaším cílem je, abyste se především pobavili.Co se děje v naší mysli během řešení tohoto kvízu?
Nejprve bludiště navnímáme zrakem. Mozek následně informace zpracovává a identifikuje prvky v bludišti. Tento proces se odehrává v oblasti mozku nazývané vizuální kůra.
Další úrovní je vnímání prostoru a vytváření mentální mapy. V této fázi se zapojuje hipokampus nacházející se v přední části spánkového laloku. Hipokampus je zodpovědný za paměťové procesy a pro tvorbu mentálních map. Vytvořením mentální mapy si uchováváme informace o prvcích a vztazích v bludišti. Bez mentální mapy bychom se nebyli schopni orientovat v jakémkoli prostoru. Lidé s oslabeným prostorovým vnímáním mají v běžném životě často problémy s řízením, navigací a hledáním cest v jakémkoli prostředí.
Poslední, ale neméně důležitou úrovní, je práce s emocemi. Když řešíme úkol pod časovým tlakem, vylučujeme adrenalin. Hormon, který přináší pocit vzrušení a pomáhá zvýšit pozornost. Na druhou stranu může také způsobovat stres a napětí. V této fázi se zapojují čelní laloky zodpovědné za kontrolu emocí. Umožňují nám pracovat s emocemi a udržet se v klidu, abychom dokázali úkol úspěšně vyřešit.
Celkově je řešení tohoto zdánlivě jednoduchého úkolu velmi složitý mentální proces, který vyžaduje koordinaci a spolupráci různých oblastí mozku. Proces zapíná vizuální a prostorové vnímání, kognitivní funkce a emoční regulaci.
Pravidelným tréningem mozku, například řešením podobných kvízů, postupně zlepšujete své mentální schopnosti. Mozek se přizpůsobuje v průběhu života aktivitám, ke kterým ho nutíte. Pravidelný trénink mozku může vést k vylepšení jeho funkce a zlepšení kognitivních schopností. Není pravda, že i IQ je geneticky daná záležitost a nedá se s ním nic dělat.
Správné řešení najdete zde:
POKUD CHCETE POTRÁPIT VAŠE MOZKOVÉ BUŇKY DALŠÍM ÚKOLEM A ZNOVU POTRÁPIT A POTRÉNOVAT VAŠE KOGNITIVNÍ FUNKCE, DOPORUČUJEME TENTO KVÍZ S KOSTKAMI DOMINA. JE PODOBNĚ SLOŽITÝ, JEN ZALOŽENÝ NA JINÉM PRINCIPU.