Úterý, 21 ledna, 2025
- Reklama -

IQ test pro bystré hlavy: Najdeš správnou dlaždici za 20 vteřin. Málokdo to dá!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás kvíz, při kterém budete potřebovat logiku, prostorové vnímání a rychlost. Dvacet vteřin je hraniční čas, za který se dá úkol vyřešit. Pokud se vám to povede, jste skvělí a můžete si gratulovat. Pokud ne, nezoufejte, vždyť se jedná pouze o hru. Správné řešení najdete na konci článku.

- Reklama -

Na obrázku vidíte ornament poskládaný z dlaždiček. Vaším úkolem je najít mezi třiceti dvěma možnostmi tu dlaždičku, která z mozaiky vypadla. Úkol je o to složitější, že obrazec není pravidelný, a vy budete muset nejprve vydedukovat, jak chybějící část vypadá.

Při řešení této zábavné úlohy se mozku se odehrává série fascinujících a komplexních procesů. Nejprve naše oči zaznamenají obrázek a přenesou jej do vizuálního kortexu v zadní části mozku. Zde se zpracovává vizuální informace. Obraz je dále rozposlán do různých částí mozku, které se věnují rozpoznávání vzorců, prostorové orientaci a logickému uvažování. Základ „práce“ odvede přední čelní lalok, konkrétně oblast tzv. prefrontálního kortexu.

Tato část mozku hraje klíčovou roli při řešení problémů a plánování. Vyhodnotí informace a začne plánovat strategii pro řešení problému.

Když se snažíme vyřešit hádanku, jiné části mozku pracují na tom, abychom si udrželi úkol v paměti a soustředili se na něj. Dorsolaterální prefrontální kortex, součást čelního laloku, udržuje informace v naší pracovní paměti a reguluje pozornost. Potlačuje rušivé vlivy, které by odváděly pozornost jinam.

Důležitou roli hraje hipokampus, struktura hluboko uvnitř mozku, zodpovědná za ukládání a vybavování informací z dlouhodobé paměti. Když se pokoušíme najít chybějící dlaždici, vytáhne hipokampus informace z naší minulosti. Pokud jsme se někdy už setkali s podobným typem hádanky nebo pokud máme zkušenosti s podobnými vzory a tvary, vybavíme si je a najdeme souvislosti.

Pokud se nám podaří najít správnou dlaždici, náš mozek reaguje uvolněním neurotransmiterů, jako je dopamin. Pocítíme štěstí a máme dobrý pocit, že jsme úkol zdárně vyřešili.

Rychlost, se kterou jsme schopni úkol vyřešit, ovlivňuje tzv. neuroplasticita, zahrnující tvorbu nových neuronových spojení a posílení stávajících spojení v mozku, což nám pomáhá se učit a adaptovat se na nové výzvy.

Podařilo se vám úkol vyřešit? Pokud jste tápali, správná kachlička je tato:

Foto: Depositphotos.com

JESTLI SE CHCETE VRHNOUT NA DALŠÍ ÚKOL, DOPOURUČUJEME TYTO MATEMATICKÉ ROVNICE SESTAVENÉ Z RUN. JSOU SICE TROCHU TĚŽŠÍ NEŽ HLEDÁNÍ DLAŽDIC, ALE URČITĚ SE S ŘEŠENÍM DOBŘE POPERETE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -