Hlavně nevěřte romantickým filmům o statečných a spravedlivých „rebelech moří“. Piráti byli pěkná sebranka! Tenhle vypadá ale neškodný. Najdete 10 rozdílů mezi obrázky? Pokud to zvládnete pod minutu, jste skvělí!
Piráti vyskytovali po celém světě, přičemž nejznámější byli piráti Karibiku v 17. a 18. století. Někteří piráti se specializovali na únosy lidí, které pak prodali jako otroky.
Pirát hrdina – jen hloupý mýtus
Existují však i případy, kdy byli piráti považováni za hrdiny. Když útočili na námořní plavidla nepřátel v době války, a tak se stali symbolem odporu proti autoritě. Odsud pak pochází ona matoucí představa piráta – romantického bojovníka za spravedlnost.
Jak se ale ocitl náš pirát na pustém ostrově a kolik jste stihli najít rozdílů?
Toto je správné řešení:
A jak se pirát na ostrov dostal?
Pravděpodobně ho jeho druhové vysadili na pustém ostrově, protože se dopustil nějakého strašného přečinu proti pirátským zákonům. Dostal láhev rumu a zbraň s jedinou kulkou.
Tohle není výmysl z filmů, takový trest skutečně existoval a praktikoval se nejen mezi piráty, ale i mezi „seriózními“ námořníky.
Jak to bylo s Robinsonem?
V roce 1704 byl skotský námořník Alexander Selkirk za nepřiměřenou drzost, opilství a výtržnosti potrestán vyhoštěním na opuštěný ostrov Más a Tierra u pobřeží Chile.
Poklad sice nenašel, ale kupodivu přežil. Po čtyřech letech a čtyřech měsících byl náhodně objeven a zachráněn. Dne 2. února 1709 byl následně dopraven zpět do Anglie.
Ze Selkirka se rázem stala celebrita. Jeho příběhem se inspiroval sám slavný spisovatel Daniel Defoe. Ze prostořekého námořníka udělal Robinsona Crusoe. Selkirik sice nenašel poklad, ale jeho drzost se mu vlastně docela vyplatila.