Toto není obyčejná dětská hra, ale poměrně těžký úkol. V čínské ilustracích máte najít osm rozdílů. Jsou ale mimořádně dobře skryté, takže nalezení všech je těžkou záležitostí. Dejte si na úkol dostatek času.
Ve staré Číně bylo hledání rozdílů mezi obrázky rozšířenou činností. Touto intelektuální hrou si Číňané cvičili svou pověstnou bystrou mysl, tříbili estetické cítění a pěstovali smysl pro krásu, relaxovali a bavili se. Tato metoda se používala ke zkoušení a tréninku postřehu a soustředění.
Hledání rozdílů
Toto cvičení mělo mnoho forem, ale obecně se dalo rozdělit na dvě části: vizuální a kognitivní. Vizuální část spočívala v porovnávání dvou stejných nebo podobných obrázků a hledání rozdílů mezi nimi. Kognitivní část zahrnovala práci s pamětí, kde si jednotlivec musel zapamatovat jeden obrázek a porovnat ho s dalším. Tato metoda se používala také k výuce čtení a psaní.
Cvičení mysli bylo součástí vzdělávání a bylo povinné pro všechny studenty. V Číně ho považovali za důležitou součást výuky, protože zlepšovalo studentův postřeh, soustředění a celkovou intelektuální výkonnost ve škole.
Dnes je vědecky prokázáno, že podobná cvičení v dětství a mládí pomáhají předcházet výskytu demence a jiných neurodegenerativních onemocnění v pokročilém věku. Tyto metody cvičení mysli se stále jsou používají v některých tradičních školách v Číně.
Staří Číňané byli velmi moudří a důkazem je i jejich přístup ke vzdělávání a celkovému duševnímu zdraví. Cvičením mysli se v Číně i bavili při nejrůznějších společenských událostech. Hledání rozdílů mezi obrázky byla oblíbená zábava na trzích a festivalech.
Jakými dalšími metodami si ještě Číňané udržovali duševní zdraví?
Staří Číňané se věnovali tréninku dalších mentálních funkcí, jako jsou postřeh, paměť a logika. Velmi známá je starověká hra Go – desková hra s jednoduchými pravidly, ale s nekonečnými možnostmi kombinací tahů. Další účinnpu metodou bylo učení se básní nazpaměť a recitace na veřejnosti, což nejen posilovalo nejen paměť, ale také kultivovalo výrazové schopnosti a sebevědomí.
Tai Chi, tradiční čínská forma cvičení, byla také velmi populárním způsobem tréninku rovnováhy, koordinace a pozornosti. Kromě toho se staří Číňané věnovali meditaci. Klidnila jim mysl a zlepšovala koncentraci.
Už ve starověku dbali obyvatelé Číny na dodržování zdravého životního stylu – vyhledávali kvalitní stravování, spánek a cvičení, což přispělo k celkovému zdraví a vitalitě těla a mysli.
Správně řešení naleznete zde:
POKUD CHCETE JEŠTĚ POTRÁPIT SVÉ MOZKOVÉ ZÁVITY, ZKUSTE DALŠÍ STAROU HRU. DOPLNTE SPRÁVNÉ ROVNICE Z DOMINOVÝCH KOSTIČEK. ZDE PRO ZMĚNU PROCVIČÍTE LOGICKÉ UVAŽOVÁNÍ.