Středa, 15 ledna, 2025

IQ test jen pro bystré a rychlé. Poskládej chybějící kusy zpět do plástve. Do 20 vteřin to nedá skoro nikdo!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný kvíz. Prověří především vaši prostorovou představivost, logiku a rychlost mozkových spojení. Pokud úkol stihnete vyřešit do dvaceti vteřin, jste mimořádně bystří a vaše kognitivní funkce pracují obdivuhodným způsobem. Pokud se vám to nepovede, nebuďte smutní.

- Reklama -

Mozek se dá trénovat podobně jako svaly a až budete řešit několikátou podobnou úlohu, uvidíte, jak dobrý pocit ze sebe budete mít.

Zadání je jednoduché. Na obrázku vidíte šestiúhelníkovou plástev, ze které vypadly čtyři dílky. Máte je poskládat do sebe tak, aby zapadaly a vyplnily prázdná místa. Řešení existuje pouze jediné a najdete ho na konci článku.

Jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle je mozek, a právě zde se odehrává fascinující představení. I řešení zdánlivě jednoduché úlohy rozpohybuje mnoho částí a procesů, o kterých většinou ani netušíme, že existují.

Prvním krokem k vyřešení úkolu je zraková analýza. Odehrává v zadní části mozku, v oblasti zvané primární zraková kůra. Světlo procházející okem dopadne na sítnici a transformuje se na nervové signály.

Poté, co mozek „rozluští“ základní vstup, informace se přesunou do části mozku zvané Wernickeova oblast. Je zodpovědná za pochopení znaků. Když informace dorazí, Wernickeova oblast porovná nové znaky s těmi, které jsou uloženy v našem “ archivu“.

Následuje krok, kdy mozek začne hledat odpověď. Tato část procesu je ovládána předními laloky, zejména oblastí zvanou prefrontální kortex, zodpovědnou za takzvané exekutivní funkce. Zahrnují rozhodování, plánování a řešení problémů. Prefrontální kortex začne „prohledávat“ znalosti a vzpomínky, hledá odpověď na otázku kvízu.

Pokud mozek narazí na odpověď, která se zdá být správná, informace zašle do Brocova areálu, další klíčové oblasti. Tato oblast je zodpovědná za projev, kterým řešení vyjádříme – můžeme si jej myslet, napsat nebo říct.

Jakmile máme odpověď, musíme se rozhodnout, zda je správná nebo ne. Volba se opět odehraje v prefrontálním kortexu, který dnotí naše možnosti a rozhoduje o nejlepším postupu. Nyní se zapojuje i naše emoční reakce řízené částí mozku zvanou limbický systém. Například, pokud se cítíme nejistí, naše amygdala (část limbického systému zodpovědná za emoce) aktivuej stresovou reakci a způsobí, že se budeme cítit nervózní nebo pod tlakem.

Poradili jste si? Stihli jste kvíz vyřešit v limitu? Pro kontrolu správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

JESLTI SE CHCETE VÁŠ MOZEK ZAMĚSTNAT DALŠÍM KVÍZEM, DOPORUČUJEME TENTO. PODAŘÍ SE VÁM DO DVACETI VTEŘIN NAJÍT SPRÁVNÝ POHLED SHORA NA BAREVNÉ DEŠTNÍKY?

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -