Připravili jsme logickou výzvu pro chytré a bystré hlavy. Na obrázku vidíte seskupení čtyř různobarevných pyramid. Vaším úkolem je určit, která z šesti možností odpovídá vzoru.
Strategie, jakou se správného řešení doberete, je na vás. Důležitý je výsledek. Pokud se vejdete s řešením do 20 vteřin, váš mozek je velmi výkonný a vaše prostorová orientace na velmi vysoké úrovni. Můžete si gratulovat. Jste vážně chytří!
Pokud se vám kvíz nepodaří kvíz rozlousknout v časovém limitu, nezoufejte. Klidně si dopřejte více času. Hlavním úkolem je především se pobavit a příjemně strávit čas.
Co se děje ve vašem mozku?
Procesy, které se váš musí váš mozek při řešení této zdánlivě jednoduché úlohy, jsou fascinující. K tomu, abyste se dobrali sparného výsledku, je třeba zkoordinovat mnoho procesů. Nejsložitější je asi mentální práce s 2D a 3D obrazy a jejich manipulace v prostoru. Co všechno se tedy musí stát, abyste kvíz vyřešili?
Začněme u prostorového vnímání. Když se podíváme na obrázek, naše oči zachytí různobarevné jehlany uspořádané ve skupině. Zrakové centrum v okcipitálním laloku zpracuje tyto prvotní informace a předává je do dalších částí mozku.
Důležitou roli hraje mozková kůra, konkrétně frontální lalok, který je spojený s našimi schopnostmi rozhodování a plánování. Zapojuje se do analýzy vzoru, barev a hledání případných shod a rozdílů mezi nimi.
Osoby s výraznými prostorovými schopnostmi a vyvinutým analytickým myšlením mají samozřejmě před ostatními při řešení našeho kvízu velkou výhodu. Dobře si všímají detailů, lépe rozlišují tvary a barvy, rychleji identifikují vzorce. Tyto osoby prokazují vyšší aktivitu v oblastech mozku spojených s vizuálním vnímáním, prostorovou orientací a analytickým myšlením. Většinou se jedná o genetickou záležitost, ale i mentální schopnosti se dají velmi dobře zdokonalovat pravidelným tréninkem.
Kromě toho je důležitá také rychlost zpracování informací. Vzhledem k tomu, že je úloha limitována časově na 20 vteřin, lidé s rychlejším myšlením a schopností rychle se rozhodovat jsou opět postaveni do velké výhody.
Nezanedbatelnou roli hraje i limbický systém, který je spojen s emocemi a motivací. Účastníci s větším zaujetím pro hru, a tudíž s vyšší motivací úkol vyřešit, lépe aktivují limbický systém, a tím získají i větší míru koncentrace. To podporuje schopnost soustředit se na úkol, minimalizovat rušivé vlivy ještě efektivněji pracovat s vizuálními podněty.
V neposlední řadě je důležitý také způsob, jakým dlouhodobě zaměstnáváte svůj mozek. Lidé s vyšším vzděláním a tréninkem v oblasti logiky a prostorového vnímání mají často rozvinutější oblasti spojené s těmito schopnostmi. Systematické cvičení pochopitelně vede ke zlepšení kognitivních funkcí a efektivnějšímu řešení podobných úloh.
Celkově lze říci, že vyřešení této logické úlohy vyžaduje součinnost různých mozkových center. Prostorové vnímání, vizuální analýza, analytické myšlení, rychlost zpracování informací, emocionální motivace a předchozí zkušenosti hrají důležitou roli při úspěšném vyřešení úkolu. Každý člověk má své individuální schopnosti a přístup. Pokud se vám nepovede správné řešení najít nebo si budete potřebovat ověřit, zda byla vaše úvaha správná, najdete ho zde:
POKUD CHCETE ZAMĚSTANT MOZEK DALŠÍM ÚKOLEM, VYZKOUŠEJTE TŘEBA TENTO. JE MIMOŘÁDNĚ TĚZKÝ A ZALOŽENÝ NA ZCELA JINÉM TYPU LOGIKY. NE KAŽDÝ SI S NÍM PORADÍ. NEZVLÁDNOUT TOHLE TOZHODNĚ NENÍ OSTUDA. NAJDETE HO ZDE.