Čtvrtek, 24 dubna, 2025

Logický IQ test pro nejchytřejší. Pochop a vylušti do minuty! Zvládnou to jen 2 % lidí!

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Tento kvíz je jen pro ty nejchytřejší. Prověří vaši skutečnou inteligenci. Má dvě části. 1) Musíte pochopit princip, abyste mohli doplnit volná pole. 2) Musíte zjistit výsledné slovo složené že tří písmen, které vám vyjde pro vyluštění obrazců. To je vše, co víte k zadání. Teď se ukažte!

- Reklama -

Pokud byste si s úlohou neporadili, návod a správné řešení najdete na konci článku.

Co je inteligence?

Inteligence je schopnost adaptovat se na nové situace, řešit problémy, učit se, chápat abstraktní koncepty a vyvozovat závěry.

Existuje mnoho definic inteligence, ačkoli žádná není univerzálně přijata. Jednou z nejznámějších je tzv. „g faktor“ navržený psychologem Charlesem Spearmanem, který tvrdil, že inteligence se skládá z obecného faktoru ovlivňujícího všechny druhy kognitivních schopností.

Nejpřesnější definice inteligence je, že se jedná o schopnost rychle a správně reagovat na neznámé podněty a řešit nové situace. To si vyzkoušíte i v případě našeho rébusu s doplňováním obrazců.

Co je IQ?

IQ (intelligence quotient) je číslo, které se používá k vyjádření úrovně inteligence jedince ve srovnání s jinými lidmi. Toto číslo se obvykle získává pomocí IQ testu, což je standardizovaný test, složený z rozličných úloh a otázek. Měří různé aspekty kognitivních schopností, např. paměť, logické myšlení, rychlost a přesnost reakce, schopnost porozumět slovům a vztahům mezi nimi, atd.

Je důležité mít na paměti, že IQ testy nejsou dokonalé a mohou být ovlivněny různými faktory, jako jsou kulturní rozdíly, vzdělání, stres nebo únava.

IQ není jediným měřítkem inteligence a některé projevy, jako jsou emocionální inteligence nebo kreativita, nejsou měřeny standardizovanými IQ testy. Proto by mělo být IQ bráno jako jedno z mnoha měřítek inteligence a nikoli jako jediný ukazatel schopností jedince.

Co se děje v mozku při řešení logických úkolů?

Při řešení logických úkolů dochází k zapojení několika klíčových oblastí. Jakmile se člověk setká s logickým problémem, mozek začne aktivovat různé části.

Percepce a kódování informací: Nejprve je nutné správně vnímat a zpracovat informace spojené s úkolem. To zahrnuje aktivaci primárních a sekundárních sensorických oblastí, podílejících se na zpracování vnějších podnětů. Zahrnují zrakový, sluchový a somatosenzorický kortikální systém.

Pracovní paměť: Po zpracování informací je důležité uchovat je v tzv. pracovní paměti, což je dočasné úložiště – krátkodobá paměť. Je ovládána prefrontálním kortexem a parietálním lalokem, které spolu s dalšími oblastmi mozku zajišťují manipulaci s informacemi.

Koncentrace: Abyste se mohli soustředit na logický úkol, musí váš mozek filtrovat nepodstatné informace a udržet pozornost na důležitých aspektech problému. Starají se o to reticulární aktivační systém a frontální laloky.

Logické a kritické myšlení: Řešení logických úkolů vyžaduje schopnost analyzovat informace, rozpoznávat vzory a vytvářet strategie řešení. To zahrnuje zapojení dorzálního laterálního prefrontálního kortexu. Parietální lalok je zase zodpovědný za zpracování informací týkajících se prostoru, času a čísel.

Podařilo se vám odhalit princip, na kterém je rébus založen?

Pokud ne, napovíme vám: Když byste položili barevná pole na sebe vyjde vám pravidelný obrazec, není ale úplný. Výsledné řešení je jeho chybějící část. Podíváte-li se na správné řešení, princip vám bude jasný.

Výsledné slovo je CAT – čili kočka. Pozorný luštitel si mohl všimnout nápovědy v podobě malého obrázku.

POKUD JSTE KVÍZ ZVLÁDLI, MŮŽETE SE ROVNOU VRHNOUT NA LUŠTĚNÍ DALŠÍHO. ZDE SE POKUSTE DOPLNIT KOSTKY DO DOMINA TAK, ABY OBRAZEC DÁVAL SMYSL.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -