Tento kvíz je jen pro ty nejchytřejší. Prověří vaši skutečnou inteligenci. Má dvě části. 1) Musíte pochopit princip, abyste mohli doplnit volná pole. 2) Musíte zjistit výsledné slovo složené že tří písmen, které vám vyjde pro vyluštění obrazců. To je vše, co víte k zadání. Teď se ukažte!
Pokud byste si s úlohou neporadili, návod a správné řešení najdete na konci článku.
Co je inteligence?
Inteligence je schopnost adaptovat se na nové situace, řešit problémy, učit se, chápat abstraktní koncepty a vyvozovat závěry.
Existuje mnoho definic inteligence, ačkoli žádná není univerzálně přijata. Jednou z nejznámějších je tzv. „g faktor“ navržený psychologem Charlesem Spearmanem, který tvrdil, že inteligence se skládá z obecného faktoru ovlivňujícího všechny druhy kognitivních schopností.
Nejpřesnější definice inteligence je, že se jedná o schopnost rychle a správně reagovat na neznámé podněty a řešit nové situace. To si vyzkoušíte i v případě našeho rébusu s doplňováním obrazců.
Co je IQ?
IQ (intelligence quotient) je číslo, které se používá k vyjádření úrovně inteligence jedince ve srovnání s jinými lidmi. Toto číslo se obvykle získává pomocí IQ testu, což je standardizovaný test, složený z rozličných úloh a otázek. Měří různé aspekty kognitivních schopností, např. paměť, logické myšlení, rychlost a přesnost reakce, schopnost porozumět slovům a vztahům mezi nimi, atd.
Je důležité mít na paměti, že IQ testy nejsou dokonalé a mohou být ovlivněny různými faktory, jako jsou kulturní rozdíly, vzdělání, stres nebo únava.
IQ není jediným měřítkem inteligence a některé projevy, jako jsou emocionální inteligence nebo kreativita, nejsou měřeny standardizovanými IQ testy. Proto by mělo být IQ bráno jako jedno z mnoha měřítek inteligence a nikoli jako jediný ukazatel schopností jedince.
Co se děje v mozku při řešení logických úkolů?
Při řešení logických úkolů dochází k zapojení několika klíčových oblastí. Jakmile se člověk setká s logickým problémem, mozek začne aktivovat různé části.
Percepce a kódování informací: Nejprve je nutné správně vnímat a zpracovat informace spojené s úkolem. To zahrnuje aktivaci primárních a sekundárních sensorických oblastí, podílejících se na zpracování vnějších podnětů. Zahrnují zrakový, sluchový a somatosenzorický kortikální systém.
Pracovní paměť: Po zpracování informací je důležité uchovat je v tzv. pracovní paměti, což je dočasné úložiště – krátkodobá paměť. Je ovládána prefrontálním kortexem a parietálním lalokem, které spolu s dalšími oblastmi mozku zajišťují manipulaci s informacemi.
Koncentrace: Abyste se mohli soustředit na logický úkol, musí váš mozek filtrovat nepodstatné informace a udržet pozornost na důležitých aspektech problému. Starají se o to reticulární aktivační systém a frontální laloky.
Logické a kritické myšlení: Řešení logických úkolů vyžaduje schopnost analyzovat informace, rozpoznávat vzory a vytvářet strategie řešení. To zahrnuje zapojení dorzálního laterálního prefrontálního kortexu. Parietální lalok je zase zodpovědný za zpracování informací týkajících se prostoru, času a čísel.
Podařilo se vám odhalit princip, na kterém je rébus založen?
Pokud ne, napovíme vám: Když byste položili barevná pole na sebe vyjde vám pravidelný obrazec, není ale úplný. Výsledné řešení je jeho chybějící část. Podíváte-li se na správné řešení, princip vám bude jasný.
Výsledné slovo je CAT – čili kočka. Pozorný luštitel si mohl všimnout nápovědy v podobě malého obrázku.
POKUD JSTE KVÍZ ZVLÁDLI, MŮŽETE SE ROVNOU VRHNOUT NA LUŠTĚNÍ DALŠÍHO. ZDE SE POKUSTE DOPLNIT KOSTKY DO DOMINA TAK, ABY OBRAZEC DÁVAL SMYSL.