Úterý, 23 července, 2024

Logická IQ výzva pro bystré mozky: Doplň kostky domina tak, aby obrazec dával smysl!

Mohlo by vás zajímat

Pravidla hry domino netřeba představovat, zná je každý. Vaším úkolem je prázdná pole doplnit tak, aby tečky na kostce logicky doplňovaly obrazec. Součástí úkolu je pochopit princip hry. Ne každému se to povede rychle! Správné řešení najdete na konci článku. Hodně štěstí, pusťte se do toho!

- Reklama -

Co se odehrává v mozku při řešení tohoto kvízu?

Nejprve načteme informace prostřednictvím smyslů, v tomto případě zraku. Zadání úkolu je analyzováno v primární zrakové kůře a následně zpracováno ve vizuálních asociačních oblastech mozku. Tyto oblasti interpretují jednotlivé prvky úkolu, jako jsou kostky, jejich hodnoty a prázdná pole.

Následně dochází k aktivaci čelního laloku, konkrétně prefrontální kůry. Tato oblast hraje klíčovou roli v exekutivních funkcích, jako je plánování, rozhodování a pracovní paměť. Prefrontální kůra se podílí na vytváření strategie a hypotéz. Pracovní paměť uchovává aktuální stav úkolu a umožňuje porovnávat jednotlivá řešení.

Při logických procesech se aktivuje dorzolaterální prefrontální kůra (DLPFC). DLPFC je zodpovědná za úsudek, flexibilitu a inhibiční kontrolu. Spolupracují i další části mozku, jako je hipokampus, spojený s dlouhodobou pamětí. V něm jsou uloženy vzpomínky na pravidla klasického domina, bez kterých byste se při řešení neobešli.

Proč a jak mozek trénovat?

Trénování mozku prostřednictvím logických kvízů a hádanek, jako je tento, může přinést několik výhod pro praktický život. Zaprvé, tímto způsobem posilujeme exekutivní funkce a celkově zlepšujeme schopnosti rozhodování, plánování a organizace v každodenním životě. Zadruhé, posilujeme flexibilitu myšlení a schopnost přizpůsobit se novým reálným situacím, což je užitečné vždy a všude ve stresujících nebo neočekávaných situacích. Třetí výhodou je zlepšení pracovní paměti a pozornosti, prospěšné při multitaskingu a soustředění na detaily.

Řešení logických úkolů podporuje kreativní myšlení. To je důležité nejen v osobním životě, ale také v profesní sféře, kde je často potřeba přijít s inovativními řešeními a adaptovat se na nové situace.

Trénování mozku s pomocí logických kvízů preventuje přirozený kognitivní úbytek spojený se stárnutím. Udržování aktivní a zdravé mysli snižuje riziko vzniku neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba.

Řešení logických úkolů poskytuje okamžitou zpětnou vazbu o úspěchu nebo neúspěchu, což přirozeně posiluje vaši sebedůvěru a sebeúctu. Překonávání náročných úkolů vede k pocitu uspokojení a zvyšuje motivaci k dalšímu učení a seberozvoji.

V neposlední řadě, řešení hádanek a kvízů je zábavnou a odpočinkovou činností a poskytuje relaxaci a odreagování se od každodenního stresu. Při řešení logických úkolů dochází k uvolnění endorfinů, které mohou zlepšit náladu a snížit hladinu stresu.

Podařilo se vám úkol vyřešit? Ověřit si to můžete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

JESTLI SE CHCETE PUSTIT DO DALŠÍHO KVÍZU, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S ŘEŠENÍM ČACHOVÝCH ROVNIC. JE JEŠTĚ O NĚCO NÁROČNĚJŠÍ. PUSŤTE SE DO NĚJ!

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -