Připravili jsme pro vás kvíz s vysokou úrovní obtížnosti. Na obrázku je zobrazeno šest rovnic, které jsou tvořeny pěti symboly (čepice, rukavice, šála, kozačky a tenisky). Každý z těchto symbolů představuje jedno kladné celé číslo. Vaším úkolem je za symboly dosadit konkrétní číselné hodnoty.
Během řešení tohoto kvízu budete používat pouze jednu základní matematické operaci, a to sčítání. Přesto se jedná o velmi náročný úkol, protože ani v jedné z rovnic není vodítko v podobě konkrétního čísla. Budete si muset poradit bez toho. Jednu malou nápovědu vám přeci jen dáme. Žádné z hledaných čísel nepřesahuje hodnotu 10. Správné řešení najdete na konci článku.
Pokud se vám podaří úlohu vyřešit v časovém limitu jedné minuty, můžete se považovat za mimořádně inteligentního a matematicky nadaného jedince. Většina lidí se s tímto úkolem nevypořádá.
Co je to matematická inteligence a kdo má dobré předpoklady kvíz vyřešit?
Matematickou inteligenci lze stručně definovat jako schopnost abstraktně uvažovat, porozumět matematickým konceptům a efektivně pracovat s čísly. V mozku jsou logické procesy lokalizovány v několika místech.
Klíčový je prefrontální kortex v přední části mozku. Tato oblast je zodpovědná za řízení pozornosti, plánování, rozhodování a kognitivní kontrolu. Prefrontální kortex se aktivuje, aby integroval informace z různých částí.
Další důležitou oblastí je parietální kortex v horní části mozku. Spravuje specializované funkce, jako je prostorové vnímání a matematické výpočty. Parietální kortex je klíčovým hráčem při řešení matematických problémů, protože umožňuje vytvořit mentální reprezentace čísel a symbolů.
Hippocampus je důležitý pro paměť a při ukládání informací. Matematika vyžaduje schopnost udržet si v paměti různá fakta a pravidla.
V průběhu historie existovala řada geniálních matematiků, například Albert Einstein, Carl Friedrich Gauss nebo John Nash. Většina lidí se ale nachází v rozmezí průměrné inteligence, což znamená, že jsou schopni řešit základní matematické problémy a porozumět jednoduchým logickým konceptům.
Je důležité si uvědomit, že s dostatečným tréninkem a vzděláním se může matematická inteligence zlepšit. Logická inteligence se může lišit od celkového IQ, a proto existují lidé s vysokým IQ, kteří nejsou matematicky nadaní, a naopak lidé s nižším IQ, kteří jsou matematicky velmi zruční.
Standardizované testy jsou jedním z nejčastějších způsobů měření matematické inteligence. Skládají se z řady úloh a prověřují schopnost řešit matematické problémy různé obtížnosti. Mezi nejznámější testy patří Wechslerovy testy – používají se pro celkové hodnocení intelektuálních schopností, a Ravenovy progresivní matice, které testují abstraktní myšlení a logické deduktivní schopnosti.
A jak dopadlo řešení těchto náročných rovnic? Pokud se vám nepodařilo je vyřešit, nezoufejte. Správné řešení najdete zde:
Můžete si projít úlohu ještě jednou a nyní by již mělo být vše jasnější.
CHCETE-LI SE PUSTIT DO DALŠÍHO ÚKOLU DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO. JEDNÁ SE TAKÉ O ROVNICE, ALE JE O NĚCO MÉNĚ NÁROČNÝ