Tentokrát jsme pro vás připravili skutečně extra těžký kvíz. Nenechte se zmýlit tím, že obrázky vypadají dětsky. I drtívá většina dospělých lidí bude mít s rovnicemi co dělat. Při řešení tohoto úkolu se vaše mozkové závity hodně zavaří. Budete muset předvést velkou míru abstrakce a logického uvažování.
Před sebou vidíte čtyři rovnice. Vašim úkolem je místo hmyzáků dosadit konkrétní čísla. K tomu, abyste rébus vyřešili, musíte určit číselné hodnoty pro všechny symboly. Jaké číslo zastupuje včela a motýlek?, berte spíše jako kontrolní otázku.
Malá nápověda: Jedná se o celá kladná čísla a žádné z nich nepřesahuje hodnotu 10.
Dejte si na řešení dostatek času. Nebude žádnou ostudou, když se vám úkol do minuty nepodaří splnit. Pokud ano, jste skutečně mimořádně inteligentní, vaše matematické nadání je v silném nadprůměru a můžete si gratulovat!
Co se děje ve vašem mozku při řešení tohoto kvízu?
Při řešení rovnic se vám v hlavě odehrává celá řada procesů. Probíhají v různých částech mozku. Klíčové jsou oblasti předního mozkového laloku. Jsou spojeny kognitivními funkcemi, jako je plánování, rozhodování, kontrola impulzů a analýza informací.
Při řešení rovnic se v mozku postupně aktivují různé oblasti. Nejprve vizuální kůra, která zpracovává informace o číslech, v našem případě symbolech. Poté frontální kůra, která se podílí na plánování, rozhodování a ukládání informací. Posléze se proces posune do zadního parietálního laloku. Tato oblast je spojena s prostorovým myšlením, a manipulací se znaky (čísly) a logickou dedukcí.
Proč řešit rovnice a kdy s nimi začít?
Řešení rovnic je velmi komplexní proces, který zapojuje různé kognitivní funkce. Řešení rovnic nezbytným prvkem při výuce matematiky a pomáhají žákům rozvíjet matematické dovednosti a logické myšlení.
Kdy je nejlepší začít řešením rovnic a jakým typem je velmi individuální a závisí na různých faktorech, jako je úroveň znalostí, schopnost koncentrace a inteligence. Podobnými rébusy by rozhodně neměl být kdokoli a jakkoliv stresován.
V raném věku je nejlepší začít s jednoduchými matematickými operacemi, jako je sčítání a odčítání jednociferných čísel, které podpoří prvotní matematické dovedností a povedou k osvojení základních matematických úkonů. Postupně lze přidávat další typy rovnic založených na násobení a dělení.
Pro dospívající a dospělé jsou vhodné složitější rovnice, např. algebraické a trigonometrické, které už vyžadují abstraktní myšlení a logické úsudky. Tyto typy rovnic pomáhají rozvíjet kritické myšlení, zlepšují nejen matematické dovednosti, ale i mnoho úkonů běžného života, které jsou založené na logickém uvažování.
POKUD CHCETE SVÉ MOZKOVÉ ZÁVITY POTRÁPIT DALŠÍ ZÁBAVNOU ROVNÍCÍ PODOBNÉHO TYPU, ZKUSTE TŘEBA TENTO RÉBUS S OZUBENÝMI KOLY.
Správné řešení najdete zde: