Úkol, který máme jsme pro vás tentokrát připravili, představuje náročný test vašich kognitivních schopností, konkrétně postřehu a krátkodobé paměti. Nejedná se o triviální hádanku určenou pro děti, jak by s možná podle kresleného obrázku mohlo zdát, ale výzvu, která potrápí i leckterého dospělého.
Tento kvíz prověří vaše schopnosti prostorové orientace a krátkodobé, neboli pracovní, paměti. Máte za úkol doplnit do základního obrázku chybějící puzzle. Ačkoliv na první pohled může úkol vypadat jednoduše, ale není. Kdybyste tápali, správné řešení najdete na konci článku.
Co je pracovní paměť a jak funguje?
Pracovní paměť je jedním z nejdůležitějších kognitivních systémů, umožňujícím dočasné uchování a manipulaci s informacemi. Tato schopnost je nezbytná pro řadu běžných úkonů, od čtení a počítání až po složitější úkoly, jako je plánování nebo multitasking.
Pracovní paměť je založena na schopnosti neuronů vydržet aktivační stav po určité období i poté, co původní stimul zmizel. Proces se odehrává především v prefrontální kůře, která se nachází přední části mozku.
Exekutivní funkce zahrnují schopnosti, jako je plánování, rozhodování, řešení problémů, inhibice (schopnost potlačit nepožadované impulsy nebo reakce) a flexibilita myšlení. Tyto funkce umožňují jednotlivci reagovat na nové a neočekávané situace, což je nezbytné pro komplexní sociální interakce a adaptaci v měnícím se prostředí.
Prefrontální kůra komunikuje s řadou dalších oblastí mozku, což umožňuje koordinaci a integraci informací. Například při úkolu, jakým je sestavení puzzle, je zapojena nejen pracovní paměť v prefrontální kůře, ale také vizuální zpracování v okcipitální kůře a motorické plánování v motorické kůře.
Když se tedy pokoušíte zařadit dílky puzzle na správné místo, vaše prefrontální kůra nejenže aktualizuje obrázek na základě informací uložených v pracovní paměti, ale také srovnává obrázek s dostupnými dílky. K tomu, aby rozhodla, který dílek nejlépe pasuje, využívá komplexní sítě neuronových spojení a interakcí mezi různými oblastmi mozku. Pracovní paměť je tedy klíčovou součástí mnoha kognitivních procesů a hraje zásadní roli v našem každodenním životě.
Nicméně, jen pracovní paměť nestačí. Prostorová orientace je pro vyřešení úkolu také velmi podstatná. Hipokampus, hluboko uvnitř našeho mozku, hraje klíčovou roli v prostorovém vnímání.
Správnou odpověď najdete zde:
POKUD VÁS NÁŠ ÚKOL BAVIL, HNED SE MŮŽETE VRHNOUT NA DALŠÍ. I TYTO ZRCADLOVĚ OBRÁCENÉ KARTY PROVĚŘÍ VAŠI PROSTOROVOU ORIENTACI A KRÁTKODOBOU PAMĚŤ, I KDYZ JE RÉBUS ZALOŽENÝ NA TROCHU JINÉM PRINCIPU.