Připravili jsme pro vás test inteligence a rychlosti. Hledání rozdílů je hra, jejíž princip netřeba dlouze vysvětlovat. Bavili se jí už lidé před dvěma tisíci lety ve staré Číně.
Před sebou máte dva na první pohled zdánlivě stejné obrázky, na pohled druhý je mezi nimi osm rozdílů. Vaším úkolem je vyhledat všechny do dvaceti vteřin.
Tato hra prověří především tu část Vaší inteligence, která se vztahuje k vaší pohotovosti, postřehu a rychlosti myšlení.
Rychlost uvažování a inteligence jsou úzce propojeny, avšak tato souvislost není jednoznačná a je nutné ji rozdělit na několik aspektů.
Základním prvkem ovlivňujícím rychlost uvažování a reakcí, je integrita neuronálních spojů. Neurony tvoří sítě propojujíci různé oblasti mozku a umožňující přenos informací a řízení kognitivních funkcí. Rychlost, s jakou se informace přenáší v neuronální síti, závisí na mnoha faktorech, jako je hustota a kvalita synaptických spojení, myelinizace axonů a účinnost neurochemických přenašečů. Všechny tyto faktory přispívají k celkové rychlosti uvažování a reakcí.
Inteligence je pak komplexní konstrukt, který zahrnuje mnoho různých aspektů kognitivních schopností, jako je analytické a logické myšlení, kreativita, emocionální inteligence a schopnost řešit nové a náročné úkoly. Rychlost uvažování je jedním z klíčových aspektů inteligence umožňující jedinci rychle zpracovávat informace, tvořit hypotézy a rozhodovat se. Vědecké studie ukazují, že jedinci s vyšší inteligencí mají tendenci mít rychlejší uvažování a reakce, což jim umožňuje
Rychlost uvažování a reakcí je zajišťována především frontálním a parietálním lalokem, které se podílejí na exekutivních funkcích a zpracování informací. Frontální lalok je zodpovědný za plánování, rozhodování, úsudek a kontrolu impulsů a parietální lalok za zpracování prostorových a časových informací, což je důležité pro rychlé rozpoznávání vzorců a řešení problémů.
Tyto oblasti mozku spolupracují dalšími strukturami, jako jsou hipokampus – orgán paměti, a thalamus – přepážka pro senzorické informace. Klíčové jsou i neuromodulátory – dopamin, noradrenalin a acetylcholin, které ovlivňují rychlost a efektivnost přenosu informací mezi neurony a modulují různé aspekty kognitivních funkcí.
Rychlost mozkových reakcí ovlivňuje nejvíce genetika. Synaptické proteiny, iontové kanály a enzymy zapojené do metabolismu neurotransmiterů jsou záležitostí, kterou dědíme po předcích. Mají vliv na rychlost a efektivnost neuronálních spojení a ovlivňují rychlost uvažování a inteligenci.
Povedlo se vám úkol vyřešit do dvaceti vteřin a žádný rozdíl vám neunikl? Pokud ano, můžete na sebe být pyšní. Pro kontrolu správné řešení najdete zde:
POKUD CHCETE PROCVIČIT MOZEK A POBAVIT SE DO DALŠÍHO ÚKOLU DOPORUČUJEME TENTO S PŘESOUVÁNÍM SIREK. JE SICE ZALOŽEN NA JINÉM PRINCIPU, ALE JISTĚ HO HRAVĚ ZVLÁDNETE TAKÉ.