Připravili jsme pro vás velmi obtížnou hádanku. Budete potřebovat dobrou prostorovou a logickou inteligenci. Pokud v běžném životě dobře řešíte matematické úlohy a máte dobrou prostorovou orientaci, staví vás to do velké výhody. Pokud disponujete spíše jinými složkami inteligence, klidně si čas na řešení protáhněte. Není žádná ostuda vzít si k ruce tužku a papír. Jde přeci především o to, abyste zábavným způsobem zaměstnali vaši mysl a příjemně strávili čas. Správné řešení najdete na konci článku.
Na obrázku vidíte obrazec seskládaný ze dvanácti sirek, vaším úkolem je přesunout dvě sirky tak, abyste vytvořili sedm čtverců. Úkol je o to těžší, že nemůžete se sirkami manipulovat fyzicky a řešíte úkol, který pracuje i s 3D prostorem, protože výchozím obrazcem je krychle. Pokud se vám povede úkol vyřešit do minuty, můžete na sebe být právem pyšní. Patříte zhruba mezi dvě procenta lidí.
Co je to a jak funguje logická inteligence?
Logická inteligence je schopnost analyzovat problémy a provádět matematické operace. Když pracujeme s logickými problémy, náš mozek aktivuje oblasti známé jako dorzolaterální prefrontální kortex. Tyto oblasti jsou důležité především pro kritické myšlení a rozhodování.
Při řešení logických úkolů jsou důležité neurony, které propojují různé informace a umožňují nám pochopit souvislosti. Dochází k aktivaci oblastí a my si vytváříme mentální mapy souvislostí.
Další klíčovou součástí procesu je prostorová inteligence. Je nezbytná kvůli vizualizaci a manipulaci s objekty v prostoru. Prostorová inteligence je spojena s prací parietálního laloku, oblasti mozku určené k zpracování prostorových a vizuálních informací. Je zásadní pro naši schopnost porozumět prostorovým vztahům a pochopit podstatu trojrozměrných těles.
Mozek těch, kteří mají dobrou prostorovou orientaci, je schopen vytvářet detailní ‚vnitřní mapy‘, což může být zvláště užitečné pro lidi pracující v oblastech jako je architektura, inženýrství, ale i pro řidiče nebo sportovce.
Považovat za matematického génia můžeme takové jedince, kteří mají výjimečnou schopnost pochopit a manipulovat s matematickými koncepty. Tito lidé často prokazují vysokou úroveň logické a prostorové inteligence. Mají schopnost vidět vzorce a vztahy, které ostatním mohou uniknout.
Ale pozor, matematický génius neznamená nutně, že je jedinec výjimečně inteligentní ve všech oblastech. Inteligence je mnohem více než jen matematika a logika!
Logická a prostorová inteligence, jsou součástí širšího teoretického modelu, známého jako Gardnerova teorie mnohostranné inteligence. Howard Gardner, psycholog z Harvardovy univerzity, navrhl, že inteligence není jednorozměrná, ale multidimenzionální. Podle Gardnera existuje minimálně osm druhů inteligence, z nichž každý reprezentuje jinou způsobilost mentálního procesu.
Zajímavé je, že ačkoli máme různé formy inteligence, tyto formy spolu nejsou nezbytně spojeny. Někdo může být například výjimečně hudebně nadaný, ale nemusí nutně excelovat v matematických nebo logických úlohách.
Správné řešení najdete zde:
POKUD VÁS ÚKOL BAVIL A CHCET ROVNOU ZNOVU ZAMĚSTNAT VAŠE MOZKOVÉ ZÁVITY, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO PODOBNÝ ÚKOL SE SIRKAMI. DOKÁŽETE VYŘEŠIT SIRKOVÉ NEROVNICE?