Středa, 8 ledna, 2025

IQ test jen pro chytré: Přesuň 4 zápalky tak, aby vzniklo 5 trojúhelníků. Dáš to do minuty?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás náročný kvíz, který prověří vaši logiku a prostorové uvažování. Na obrázku vidíte obrazec seskládaný z devíti zápalek. Hra je velmi stará a podobnými rébusy se bavili lidé už od starověku. Přeskládávání tyčinek a kamínků bylo oblíbenou zábavou už ve staré Číně, starém Egyptě i arabském světě. Jednalo se nejen o společenskou záležitost sloužící k pobavení, ale naši předkové si podobnými hrami bystřili mysl udržovali dobré duševní zdraví.

- Reklama -

Vaším úkolem je přemístit 4 zápalky tak, abyste dostali pět trojúhelníků. Pokud zvládnete úkol do minuty, jste vážně dobří. Pokud se vám to nepovede, nezoufejte a klidně si čas protáhněte. Kdybyste tápali a nemohli na řešení přijít, najdete ho na konci článků.

Úkol je o to těžší, že nemáte zápalky fyzicky v ruce a všechny operace se musí odehrát pouze ve vaší mysli. Budete potřebovat tedy nejen logiku, ale i dobré prostorové a orientační schopnosti. Váš mozek musí zvládnout řadu velmi složitých operací a synchronizovat mnoho svých částí.

Co všechno je nutné, aby se odehrálo ve vaší hlavě ke zvládnutí úkolu?

Vyřešení naší hádanky vyžaduje koordinovanou práci mnoha částí vašeho mozku – pracovní paměť, logiku, rozhodovací schopnosti a prostorovou orientaci, a to vše pod časovým tlakem.

Pracovní paměť je důležitá pro uchování informací o zadání úkolu a všech dílčích krocích k jeho řešení. Funguje jako druh „dočasného skladu“, kde můžete manipulovat s informacemi a zkoumat různé možnosti. Jakmile úkol vyřešíte, dočasné informace většinou zapomenete, do dlouhodobé paměti se nepřesouvají.

Logika pak hraje klíčovou roli při rozhodování, které tahy jsou v souladu s pravidly hry a které ne, a také při hodnocení správnosti vašich úvah.

Prostorová orientace je rovněž důležitá. Bez ní byste si nedokázali představit, jak se změní uspořádání zápalek po jejich přesunutí. Musíte si vizualizovat, jak se vytvoří nové obrazce a jak se změní staré.

Pod časovým tlakem fungují tyto procesy často intenzivněji. Mozek se snaží maximalizovat své úsilí, aby splnil úkol v daném časovém rámci. Tlak může někdy vést k lepším výsledkům, protože nás nutí se soustředit a eliminovat nepodstatné informace. Někdy stresové hormony, které tělo při práci pod tlakem vylučuje, mohou naopak snížit koncentraci a celý proces zkomplikovat. Řešení vyžaduje, aby různé části mozku spolupracovaly a komunikovaly mezi sebou. Je skvělým způsobem, jak procvičit a vylepšit různé mozkové schopnosti.

Poradili jste si s úkolem? Pokud ne, správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE VÁŠ MOZEK POTRÉNOVAT JEŠTĚ DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA DALŠÍ KVÍZ SE ZÁPALKAMI. JE POSTAVENÝ NA JINÉM PRINCIPU A MOŽNÁ JE I TROCHU JEDNODUŠŠÍ. VE VÝHODĚ BUDOU PŘEDEVŠÍM LIDÉ S DOBROU PROSTOROVOU ORIENTACÍ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.
- Reklama -