Připravili jsme pro vás náročný kvíz, který prověří vaši logiku a prostorové uvažování. Na obrázku vidíte obrazec seskládaný z devíti zápalek. Hra je velmi stará a podobnými rébusy se bavili lidé už od starověku. Přeskládávání tyčinek a kamínků bylo oblíbenou zábavou už ve staré Číně, starém Egyptě i arabském světě. Jednalo se nejen o společenskou záležitost sloužící k pobavení, ale naši předkové si podobnými hrami bystřili mysl udržovali dobré duševní zdraví.
Vaším úkolem je přemístit 4 zápalky tak, abyste dostali pět trojúhelníků. Pokud zvládnete úkol do minuty, jste vážně dobří. Pokud se vám to nepovede, nezoufejte a klidně si čas protáhněte. Kdybyste tápali a nemohli na řešení přijít, najdete ho na konci článků.
Úkol je o to těžší, že nemáte zápalky fyzicky v ruce a všechny operace se musí odehrát pouze ve vaší mysli. Budete potřebovat tedy nejen logiku, ale i dobré prostorové a orientační schopnosti. Váš mozek musí zvládnout řadu velmi složitých operací a synchronizovat mnoho svých částí.
Co všechno je nutné, aby se odehrálo ve vaší hlavě ke zvládnutí úkolu?
Vyřešení naší hádanky vyžaduje koordinovanou práci mnoha částí vašeho mozku – pracovní paměť, logiku, rozhodovací schopnosti a prostorovou orientaci, a to vše pod časovým tlakem.
Pracovní paměť je důležitá pro uchování informací o zadání úkolu a všech dílčích krocích k jeho řešení. Funguje jako druh „dočasného skladu“, kde můžete manipulovat s informacemi a zkoumat různé možnosti. Jakmile úkol vyřešíte, dočasné informace většinou zapomenete, do dlouhodobé paměti se nepřesouvají.
Logika pak hraje klíčovou roli při rozhodování, které tahy jsou v souladu s pravidly hry a které ne, a také při hodnocení správnosti vašich úvah.
Prostorová orientace je rovněž důležitá. Bez ní byste si nedokázali představit, jak se změní uspořádání zápalek po jejich přesunutí. Musíte si vizualizovat, jak se vytvoří nové obrazce a jak se změní staré.
Pod časovým tlakem fungují tyto procesy často intenzivněji. Mozek se snaží maximalizovat své úsilí, aby splnil úkol v daném časovém rámci. Tlak může někdy vést k lepším výsledkům, protože nás nutí se soustředit a eliminovat nepodstatné informace. Někdy stresové hormony, které tělo při práci pod tlakem vylučuje, mohou naopak snížit koncentraci a celý proces zkomplikovat. Řešení vyžaduje, aby různé části mozku spolupracovaly a komunikovaly mezi sebou. Je skvělým způsobem, jak procvičit a vylepšit různé mozkové schopnosti.
Poradili jste si s úkolem? Pokud ne, správné řešení najdete zde:
POKUD CHCETE VÁŠ MOZEK POTRÉNOVAT JEŠTĚ DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA DALŠÍ KVÍZ SE ZÁPALKAMI. JE POSTAVENÝ NA JINÉM PRINCIPU A MOŽNÁ JE I TROCHU JEDNODUŠŠÍ. VE VÝHODĚ BUDOU PŘEDEVŠÍM LIDÉ S DOBROU PROSTOROVOU ORIENTACÍ.