Přibarvili jsme pro vás kvíz, který prověří váš postřeh a rychlost myšlení. Dobře půjde těm, co rádi hrají karty, šachy, skládají puzzle či mají zálibu v luštění podobných kognitivních úloh a rébusů.
Na obrázku vidíte sadu karet a vaším úkolem je vybrat dvě stejné. Musí mít stejnou hodnotu i barvu. Půl minuty je velmi krátký limit a pokud se vám to nepovede, klidně si čas protáhněte. Jedná se přeci jen o hru a účelem je se především pobavit a příjemně strávit čas.
Při řešení úkolu se v mozku sepínají různé funkce. Jednou z hlavních oblastí je vizuální kůra, která zpracovává informace zrakového vnímání. Zde dochází k rozpoznání barev, tvarů a vzorů karet.
Další důležitou oblastí mozku je hipokampus, zodpovědný za formování a ukládání paměťových stop. Hipokampus hledá shody mezi kartami. Když registrujete karty, hipokampus vám umožní si je pamatovat a porovnat je s aktuální sadou karet.
Zapojuje se i tzv. frontální kůra, zodpovědná za vyšší kognitivní funkce, jako je rozhodování, plánování a pozornost. Frontální kůra umožňuje zaměřit se na úkol, udržet si pozornost a plánovat strategii pro hledání stejných karet. Tato oblast také reguluje vnímání času, tj. „úkol je třeba splnit za půl minuty.“
Prostorová orientace, kterou také potřebujete při vyhledávání shod mezi kartami, se řídí v týlní a parietální kůře mozku. Tyto oblasti vám pomáhají rozpoznat polohu karet a porovnat jejich pozici a uspořádání. Spolu s vizuální kůrou vytvářejí mentální mapu karet a usnadňují vám nalezení dvou stejných.
Správné řešení najdete zde:
POKUD SE CHCETE POBAVIT DALÍŠM PODOBNÝM KVÍZEM VYZKOUŠEJTE TŘEBA TENTO S ROZBITÝM CIFERNÍKEM HODINEK. TAKÉ BUDETE POTŘEBOVAT POSTŘEH A RYCHLOST, JEN PRINCIP JE TROCHU JINÝ. ZDE NEHLEDÁTE STEJNÉ MOŽNOSTI, ALE MÁTE SKLÁDAT KOUSKY, JAKO NAPŘIKLAD U HRY PUZZLE. ÚKOL NAJDETE TADY.