Připravili jsme pro vás úkol, který prověří především logiku a prostorovou orientaci. Vůbec se nejedná o dětskou skládačku, a i leckterý dospělý bude mít s řešením problém. Náš kvíz se podobá populární hře Tetris a i princip je podobný.
Na obrázku vidíte čtyři hrací plochy a vaším úkolem je do každé poskládat barevná pole tak, abyste zaplnili všechna volná místa. Pokud se vám to povede do dvou minut, jste vážně dobří! Pokud ne, nevadí, klidně si čas protáhněte. Jde přeci jen hru a o to, abyste se pobavili a příjemným způsobem zaměstnali mozek. Kdybyste na nějakou z část nemohli přijít, správné řešení najdete na konci článku.
Co je Tetris?
Tetris, jedna z nejúspěšnějších počítačových her všech dob, byla vytvořena v roce 1984. Hru navrhl ruský programátor Alexej Pažitnov, který tehdy působil na moskevské akademii věd. Inspirací mu byla stolní hra pentomino. Název hry je kombinací řeckého prefixu „tetra“, což odkazuje na to, že herní prvky jsou tvořeny čtyřmi segmenty, a slova „tenis“, který je Pažitnovovým oblíbeným sportem. První hratelnou verzi Tetrisu, určenou pro sovětský počítač Elektronika 60, Pažitnov dokončil 6. června 1984.
Co se děje v hlavě, když řešíte úkol?
Operace se odehrávají v různých částech mozku, které musí dokonale koordinovat. Jednou z klíčových oblastí je prefrontální kortex v přední části mozku. Zodpovídá za kognitivní funkce, jako je plánování a rozhodování. Zde se rodí strategie, kterou budete používat při skládání barevných polí do obrazců.
Další důležitých oblastí mozku je parietální kortex v horní části mozku. Obstarává zpracování 3D informací a orientaci v prostoru. Bez parietálního kortexu byste nerozhodli, jak správně umístit barevná pole do hracích ploch.
Lidé s dobrou prostorovou orientací snadno vnímají a manipulují s prostorovými informacemi, což jim umožňuje rychle a efektivně skládat barevná pole do obrazců. Dobrou prostorovou orientaci mívají architekti, umělci, šachisté nebo lidé, kteří se často pohybují v prostředí, které vyžaduje orientaci, průvodci či řidiči.
Poradili jste si s úkolem? Pokud ne, správné řešení najdete zde:
POKUD CHCETE VÁŠ MOZEK POTRÉNOVAT DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA KVÍZ SE ZÁPALKAMI. JE POSTAVENÝ NA JINÉM PRINCIPU A MOŽNÁ JE I TROCHU JEDNODUŠŠÍ. I V TOMTO PŘÍPADĚ BUDOU VE VÝHODĚ PŘEDEVŠÍM LIDÉ S DOBROU PROSTOROVOU ORIENTACÍ.