Kostky patří mezi nejstarší hry, kterými se lidstvo bavilo. Historie hry v kostky sahá až k starověkým civilizacím, k Sumerům, Egypťanům a starým Řekům. Od začátku měla mnoho variant. I my jsme pro vás připravili zábavný „kostkový kvíz“. Pozor! Vůbec není jednoduchý…
Kostky ve starověku
V Sumeru se kostky používaly před více než pěti tisíci lety jako nástroj pro předpovídání budoucnosti. Vyráběly se z různých materiálů – kostí zvířat, slonoviny nebo dřeva.
Egypťané používali kostky při hře známé jako „senet“. Touto nelehkou hrou se bavili také už před pěti tisíci lety. Hrála se na desce se třiceti políčky. Hráči házeli kostkou a pohybovali figurkami po desce v různých směrech. I tato zábava měla zvláštní duchovní charakter. Hráči věřili, že pomáhá duším zemřelých odejít do posmrtného života.
V antickém Řecku byla hra v kostky populární mezi vojáky. Tady se o duchovním rozměru vůbec mluvit nedá. Hra v kostky se hrála především o peníze. Existovaly různé varianty hry, ale většinou se hrála s klasickou šestistěnnou kostkou označenou čísly, v podstatě velmi podobnou, jako známe dnes. Účelem hry bylo naházet co největší čísla, ta se pak každému hráči jednoduše sečetla. Takže tohle nebylo nic pro intelektuály!
Moderní hra v kostky
V průběhu času se hra v kostky rozšířila po celém světě a vzniklo mnoho různých variant. V Evropě se hra tradičně spojovala s hazardem a v často byla zakazována. V 20. století se často kostky hrály v kasinech a různých legálních, či nelegálních hernách a hráčských doupatech.
Dnes se kostky hrají po celém světě a jsou oblíbené mezi lidmi všech věkových skupin. Existuje mnoho různých podob hry i kostek. Některé jsou součástí vzdělávacích programů a tréninkových cvičení.
I my jsem pro vás jednu takovou hru připravili. Při tomto úkolu procvičíte postřeh, logické myšlení, prostorovou orientaci a rychlost.
Pozorně se zadívejte na kostky. Rozložené variantě odpovídá pouze jedna. Více možností není správných. Pokud úkol vyřešíte do minuty, můžete na sebe být skutečně hrdí. Vaše prostorová orientace se pohybuje na hraně geniality. Drtivá většina lidí to nezvládne ani do dvou minut!
Pokud byste si chtěli vyzkoušet další podobný úkol, můžete se zamyslet nad následujícím úkolem. Na první pohled vypadá, že je jednodušší, ale uvidíte, že vážně není!
Hodně zdaru při luštění!
(správná odpověď je kostka číslo 8)