Toto vypadá jako jednoduchá dětská hra. Možná by byla, kdybyste na řešení neměli pouhých 20 vteřin. Takhle rychle to nedá téměř nikdo!
Kolem roztomilé žabičky je osm stínů, pouze jediný ale odpovídá původní předloze. Vaše situace je těžší v tom, že stíny jsou různě otočené. Najděte takový, co se s původním obrázkem shoduje ve všech detailech.
I takovýto zdánlivě jednoduchý úkol dokáže velice potrápit mozkové závity. Budete překvapeni, jaké množství funkcí a kognitivních procesů je při řešení hádanky nutné zapojit a synchronizovat.
Když se pustíme do hledání správného stínu žabičky, náš mozek se doslova zavaří. Jedním z hlavních mechanismů, které musíme aktivovat, je pozornost. Vzhledem k tomu, že máme jen 20 vteřin na nalezení správného stínu, musíme se pekelně soustředit a odfiltrovat nepodstatné informace.
Dále je nutné zapojit percepční schopnosti, které nám umožňují rozpoznávat a porovnávat jednotlivé stíny s původním obrázkem žabičky. Tento proces zahrnuje vizuální zpracování informací, jako jsou tvary, orientace, velikost a podobnost. Pro úspěšné porovnání musíme také využít naši prostorovou orientaci, jelikož jsou stíny různě otočené.
Zapojujese i naše pracovní paměť, která uchovává krátkodobé informace o původním obrázku a jednotlivých stínech. Pracovní paměť nám pomáhá udržet si přehled o zkoumaných stínech a eliminovat ty, které již byly vyřazeny jako nesprávné.
Mimořádně důležitá je i schopnost rozhodování a rychlého úsudku. Musíme rychle zhodnotit, který stín nejlépe odpovídá původnímu obrázku, a rozhodnout se, zda jsme našli správný stín, nebo zda máme pokračovat v hledání.
Kde se procesy odehrávají?
Vizuální informace jsou nejprve zpracovávány v primární zrakové kůře, která se nachází v zadní části mozku, v oblasti zvané okcipitální lalok. Tato část mozku je zodpovědná za detekci základních vizuálních vlastností, jako jsou barvy, tvary a pohyb.
Následně se zpracování přenáší do dalších oblastí mozku, které se specializují na rozpoznávání složitějších vizuálních vlastností. Prostorová orientace a analýza vzorů jsou prováděny v parietálním laloku, který se nachází ve střední části mozkové hemisféry.
Pracovní paměť je z velké části spojena s činností prefrontální kůry, která se nachází v přední části frontálního laloku. Tato oblast mozku je klíčová pro udržování krátkodobých informací, plánování a organizaci myšlenkových procesů, jakož i pro kontrolu pozornosti.
Rozhodování a rychlý úsudek jsou také spojeny s aktivitou v prefrontální kůře, zejména v dorzo laterální prefrontální oblasti. Tato část mozku hraje roli v integrování informací z různých zdrojů a navrhuje možná řešení problémů.
Celkově tato zdánlivě jednoduchá úloha zahrnuje komplexní interakci různých kognitivních procesů a mentálních schopností. Ačkoli se může zdát, že jde o jednoduchou dětskou hru, úspěšně dokončit tento úkol během 20 vteřin vyžaduje rychlé myšlení, dobrou pozornost, percepční schopnosti a efektivní rozhodování.
Podařilo se vám úkol vyřešit v limitu? Můžete si gratulovat. Správné řešení je schované pod písmenem G.
JESTLI NEMÁTE DOST A CHCETE POTRÁPIT VAŠE MOZKOVÉ ZÁVITY JEŠTĚ JEDNOU, MŮŽETE SE PUSTIT TŘEBA DO RÉBUSU S HLEDÁNÍM TOTOŽNÝCH MOTÝLŮ.