Středa, 15 ledna, 2025

IQ výzva pro extra rychlé a bystré hlavy: Najdeš do minuty dva stejné motýly? 99% lidí to nedá!

Mohlo by vás zajímat

Blíží se jaro, a tak jsme pro vás připravili zábavný kvíz s motýly. Prověří váš postřeh, schopnost rozlišit detail, a především rychlost vašeho myšlení.

- Reklama -

Na obrázku vidíte 20 motýlů, liší se drobnostmi na křídlech. Pouze dva motýlci jsou stejní. Váš úkol je obtížný v tom, že nevíte, o které z motýlků se jedná. Musíte na to přijít sami.

Abychom vám úkol ještě ztížili, musíte identické motýlky najít do minuty – což je termín poměrně šibeniční. Pokud kvíz vyřešíte v časovém limitu, můžete si pogratulovat. Jste mimořádně rychlí a bystří. Pokud ne, nezoufejte, prostě jen třeba nemáte den, nebo vám tento typ úkolu nevyhovuje. Třeba budete dobří na příklad v matematických úlohách, které nejdete na konci článku.

Co se děje v mozku při hledání dvou stejných obrázků?

Hledáním dvou stejných obrázků mezi mnoha jinými zapojujete různé oblasti mozku a spouštíte složité kognitivní procesy. Primární je vizuální zpracování informací ve zrakové kůře.

Aktivujete pozornost a komparační schopnost. Proces se odehrává v prefrontální kůře, která zajišťuje rozhodování, plánování a kontrolu pozornosti. Umožňuje nám také koncentrovat se na relevantní informace a ignorovat rušivé prvky.

Při hledání dvou stejných obrázků se aktivuje paměťová sféra, čili limbický systém. Je spojena s emocionálním zpracováním informací, motivací a pozorností. Pokud se nám hledané obrázky líbí a vyvolávají v nás pozitivní emoci, aktivita v mozku se ještě zesiluje. Další důležitou oblastí mozku při hledání dvou stejných obrázků je parietální kůra. Podílí se na orientaci v prostoru jak dvojrozměrném, tak i trojrozměrném.

Věděli jste že… největší motýl světa je Attacus atlas?

Tento impozantní druh motýla pochází z jihovýchodní Asie, kde žije tropických pralesích. Motýlí giganti mají rozpětí křídel až 40 centimetrů. Dospělí jedinci mívají světle hnědou nebo červenohnědou barvu křídel s výraznými bílými, žlutými a hnědými skvrnami. Samci jsou výraznější než samice a jsou vybaveni velkými chlupy na konci křídel, které používají při rozmnožování. Živí se nektarem z květů, vajíčka kladou samice ze spodů listů. Tito nádherní tvorové bohužel žijí pouze několik dní.

Attacus atlas jsou ozdobou každé sbírky milovníka motýlů, což v minulosti vedlo k masivnímu vybíjení a ohrožení jejich populace. Dnes jsou chráněni zákonem a jejich odlov je zakázán. Chránit se je daří ale pouze omezeně. Jejich odchyt je dobrým přivýdělkem pro domorodé obyvatele. Protože jsou motýli velcí, domorodci je střílejí šípy jako jiná zvířata.

POKUD SI CHCETE VYZKOUŠET JINÝ TYP KVÍZU, ZKUSTE LOGICKOU HRU S PYRAMIDAMI. UVIDÍTE, ŽE VÁM PŮJDE STEJNĚ DOBŘE.

Správné řešení jsou čísla 7 a 19.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -