Úterý, 23 července, 2024

IQ výzva pro extra rychlé a bystré hlavy: Najdeš do minuty dva stejné motýly? 99% lidí to nedá!

Mohlo by vás zajímat

Blíží se jaro, a tak jsme pro vás připravili zábavný kvíz s motýly. Prověří váš postřeh, schopnost rozlišit detail, a především rychlost vašeho myšlení.

- Reklama -

Na obrázku vidíte 20 motýlů, liší se drobnostmi na křídlech. Pouze dva motýlci jsou stejní. Váš úkol je obtížný v tom, že nevíte, o které z motýlků se jedná. Musíte na to přijít sami.

Abychom vám úkol ještě ztížili, musíte identické motýlky najít do minuty – což je termín poměrně šibeniční. Pokud kvíz vyřešíte v časovém limitu, můžete si pogratulovat. Jste mimořádně rychlí a bystří. Pokud ne, nezoufejte, prostě jen třeba nemáte den, nebo vám tento typ úkolu nevyhovuje. Třeba budete dobří na příklad v matematických úlohách, které nejdete na konci článku.

Co se děje v mozku při hledání dvou stejných obrázků?

Hledáním dvou stejných obrázků mezi mnoha jinými zapojujete různé oblasti mozku a spouštíte složité kognitivní procesy. Primární je vizuální zpracování informací ve zrakové kůře.

Aktivujete pozornost a komparační schopnost. Proces se odehrává v prefrontální kůře, která zajišťuje rozhodování, plánování a kontrolu pozornosti. Umožňuje nám také koncentrovat se na relevantní informace a ignorovat rušivé prvky.

Při hledání dvou stejných obrázků se aktivuje paměťová sféra, čili limbický systém. Je spojena s emocionálním zpracováním informací, motivací a pozorností. Pokud se nám hledané obrázky líbí a vyvolávají v nás pozitivní emoci, aktivita v mozku se ještě zesiluje. Další důležitou oblastí mozku při hledání dvou stejných obrázků je parietální kůra. Podílí se na orientaci v prostoru jak dvojrozměrném, tak i trojrozměrném.

Věděli jste že… největší motýl světa je Attacus atlas?

Tento impozantní druh motýla pochází z jihovýchodní Asie, kde žije tropických pralesích. Motýlí giganti mají rozpětí křídel až 40 centimetrů. Dospělí jedinci mívají světle hnědou nebo červenohnědou barvu křídel s výraznými bílými, žlutými a hnědými skvrnami. Samci jsou výraznější než samice a jsou vybaveni velkými chlupy na konci křídel, které používají při rozmnožování. Živí se nektarem z květů, vajíčka kladou samice ze spodů listů. Tito nádherní tvorové bohužel žijí pouze několik dní.

Attacus atlas jsou ozdobou každé sbírky milovníka motýlů, což v minulosti vedlo k masivnímu vybíjení a ohrožení jejich populace. Dnes jsou chráněni zákonem a jejich odlov je zakázán. Chránit se je daří ale pouze omezeně. Jejich odchyt je dobrým přivýdělkem pro domorodé obyvatele. Protože jsou motýli velcí, domorodci je střílejí šípy jako jiná zvířata.

POKUD SI CHCETE VYZKOUŠET JINÝ TYP KVÍZU, ZKUSTE LOGICKOU HRU S PYRAMIDAMI. UVIDÍTE, ŽE VÁM PŮJDE STEJNĚ DOBŘE.

Správné řešení jsou čísla 7 a 19.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -