Láska může být ošemetná věc, ale naštěstí existují univerzální zásady, které vám pomohou vybudovat zdravý vztah. Zde je devět zlatých pravidel, kterými byste se podle odborníků měli řídit.
1. Vytvořte si citové bezpečí
Podle Chrise Gazdíka, LCSW a zakladatele společnosti Metrolina Psychotherapy Associates, je základem každého zdravého vztahu emocionální bezpečí. To znamená vytvořit si k partnerovi důvěru a cítit se dostatečně bezpečně na to, abyste s ním byli otevření a zranitelní.
2. Řešte své nejistoty
Pokud chcete mít zdravý vztah, musíte řešit své individuální nejistoty, které často vedou k nezdravým vztahovým vzorcům. Podle klinického psychologa Johna Gottmana se lidé obvykle potýkají se dvěma základními stavy nejistoty: strachem z pohlcení (představa ztráty vlastní individuality) nebo strachem z opuštění. Zvládání těchto nejistot je pro zdravou komunikaci a řešení problémů zásadní.
3. Buďte upřímní ke svým pocitům
Upřímnost je pro zdravý vztah zásadní. Nemůžete očekávat, že vám partner čte myšlenky, proto musíte své pocity vyjadřovat otevřeně a upřímně. Pamatujte, že vaše pocity nejsou přítěží, a partner, kterému na vás záleží, bude chtít slyšet, co vás trápí.
4. Postavte se konfliktu čelem
Ignorování problémů ve vašem vztahu povede pouze k nelibosti a větším problémům v budoucnu. Místo toho se postavte konfliktům čelem a mluvte o problémech upřímně a s respektem. To vám pomůže vyčistit vzduch a společně vyřešit vzniklé problémy.
5. Snažte se o porozumění
Když jste uprostřed neshody, může být těžké zůstat otevřený. Pokud však chcete konflikty řešit produktivně, musíte se snažit pochopit perspektivy toho druhého, místo abyste se jen snažili dokázat svůj názor. Pamatujte, že nemusíte s něčím souhlasit, abyste to pochopili.
6. Nesouhlaste s respektem
Ve zdravém vztahu by měl být respekt stálou součástí, a to i během vypjaté hádky. Nemělo by docházet k urážkám, zlehčování, pasivně-agresivním poznámkám nebo vyhrožování. V ideálním případě byste měli být schopni najít kompromis, který bude vyhovovat vám oběma. Ale i když se vám to nepodaří, měli byste se cítit bezpečně a být vyslyšeni.
7. Vzájemně se podporujte v růstu
Zdravý vztah zahrnuje vzájemnou podporu růstu a osobního rozvoje. To znamená podporovat partnera v tom, aby se věnoval svým vášním, zkoušel nové věci a osobnostně rostl.
8. Upřednostňujte kvalitní čas
Společně strávený čas je pro udržení zdravého vztahu zásadní. Ať už se jedná o večerní rande, nebo jen klidný večer doma, ujistěte se, že upřednostňujete čas na sblížení a posílení vašeho pouta.
9. Vděčnost
A konečně, praktikování vděčnosti může být pro zdravý vztah velmi důležité. Udělejte si čas na to, abyste ocenili svého partnera a všechny věci, které pro vás dělá. Pomůže vám to pěstovat pozitivní, láskyplnou atmosféru, která váš vztah časem posílí.