Sobota, 25 května, 2024

Nová role moderních mužů ve vztazích a rodičovství: Co se od nás čeká?

Mohlo by vás zajímat

Doby tradičních genderových rolí ve vztazích a rodičovství jsou pryč. Od mužů se již neočekává, že budou živiteli rodiny a od žen, že budou v domácnosti. Moderní rodinná dynamika je proměnlivější a flexibilnější než kdykoli předtím.

- Reklama -

V posledních letech dochází k posunu směrem k rovnocennějším partnerským vztahům, kdy muži přebírají aktivnější roli v domácích pracích a výchově dětí. Tento posun je částečně způsoben sílícím hnutím za rovnost žen a mužů a také poznáním, že rodičovské povinnosti a péče o domácnost by neměly ležet pouze na bedrech žen.

Muži se stále častěji zapojují do praktičtější role při výchově dětí a vedení domácnosti a výhody tohoto posunu jsou zřejmé. Studie ukázaly, že když se muži více zapojí do výchovy dětí a vedení domácnosti, vede to k pevnějším a rovnoprávnějším vztahům a celkově pozitivnějšímu životu v domácnosti. Pomáhá to také odbourávat genderové stereotypy a podporuje děti v tom, aby viděly muže i ženy jako schopné a kompetentní ve všech oblastech života.

Důležité je se do nových činností aktivně zapojit

Tento posun směrem k rovnějšímu partnerství a odpovědnosti samozřejmě neznamená, že se od mužů očekává, že budou dokonalými rodiči nebo hospodyněmi. Je v pořádku, že muži dělají chyby a učí se za pochodu, stejně jako je tomu u žen. Důležité je, aby se muži aktivně zapojovali a snažili se co nejlépe, místo aby veškerou práci přenechávali svým partnerkám.

Proč je ale důležité, aby se muži aktivněji podíleli na výchově a vedení domácnosti? Za prvé, pomáhá to vytvořit rovnocennější a vyváženější partnerský vztah. Když se oba partneři stejnou měrou podílejí na každodenních úkolech spojených s vedením domácnosti a výchovou dětí, pomáhá to vytvářet pocit týmové práce a sdílené odpovědnosti. To může vést k silnějšímu poutu a celkově pozitivnějšímu vztahu.

Výsledky pomoci nakonec příjemně překvapí

Muži, kteří se aktivněji podílejí na výchově a vedení domácnosti, mohou navíc těžit z osobního uspokojení, které přináší zapojení a přítomnost otce nebo partnera. Muži se mohou místo pouhého poskytování finanční podpory aktivně podílet na výchově dětí a chodu domácnosti, což může být neuvěřitelně obohacující.

Pokud jste tedy muž, který se chce více zapojit do svého vztahu a každodenního života rodiny, nebojte se přidat a převzít nové povinnosti. Možná budete překvapeni, jak moc vás to bude bavit a jaký pozitivní dopad to může mít na váš vztah a život v domácnosti. A nezapomeňte, že na učení a růst není nikdy pozdě, takže se nebojte požádat o pomoc nebo vedení, pokud je potřebujete.

Zdroj:

goodmenproject.com, apa.org, mindfulparenting.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -