Čtvrtek, 13 června, 2024

Milostný manuál? Odborníci odhalili 9 zlatých pravidel pro zdravý vztah

Mohlo by vás zajímat

Láska může být ošemetná věc, ale naštěstí existují univerzální zásady, které vám pomohou vybudovat zdravý vztah. Zde je devět zlatých pravidel, kterými byste se podle odborníků měli řídit.

- Reklama -

1. Vytvořte si citové bezpečí

Podle Chrise Gazdíka, LCSW a zakladatele společnosti Metrolina Psychotherapy Associates, je základem každého zdravého vztahu emocionální bezpečí. To znamená vytvořit si k partnerovi důvěru a cítit se dostatečně bezpečně na to, abyste s ním byli otevření a zranitelní.

2. Řešte své nejistoty

Pokud chcete mít zdravý vztah, musíte řešit své individuální nejistoty, které často vedou k nezdravým vztahovým vzorcům. Podle klinického psychologa Johna Gottmana se lidé obvykle potýkají se dvěma základními stavy nejistoty: strachem z pohlcení (představa ztráty vlastní individuality) nebo strachem z opuštění. Zvládání těchto nejistot je pro zdravou komunikaci a řešení problémů zásadní.

3. Buďte upřímní ke svým pocitům

Upřímnost je pro zdravý vztah zásadní. Nemůžete očekávat, že vám partner čte myšlenky, proto musíte své pocity vyjadřovat otevřeně a upřímně. Pamatujte, že vaše pocity nejsou přítěží, a partner, kterému na vás záleží, bude chtít slyšet, co vás trápí.

4. Postavte se konfliktu čelem

Ignorování problémů ve vašem vztahu povede pouze k nelibosti a větším problémům v budoucnu. Místo toho se postavte konfliktům čelem a mluvte o problémech upřímně a s respektem. To vám pomůže vyčistit vzduch a společně vyřešit vzniklé problémy.

5. Snažte se o porozumění

Když jste uprostřed neshody, může být těžké zůstat otevřený. Pokud však chcete konflikty řešit produktivně, musíte se snažit pochopit perspektivy toho druhého, místo abyste se jen snažili dokázat svůj názor. Pamatujte, že nemusíte s něčím souhlasit, abyste to pochopili.

6. Nesouhlaste s respektem

Ve zdravém vztahu by měl být respekt stálou součástí, a to i během vypjaté hádky. Nemělo by docházet k urážkám, zlehčování, pasivně-agresivním poznámkám nebo vyhrožování. V ideálním případě byste měli být schopni najít kompromis, který bude vyhovovat vám oběma. Ale i když se vám to nepodaří, měli byste se cítit bezpečně a být vyslyšeni.

7. Vzájemně se podporujte v růstu

Zdravý vztah zahrnuje vzájemnou podporu růstu a osobního rozvoje. To znamená podporovat partnera v tom, aby se věnoval svým vášním, zkoušel nové věci a osobnostně rostl.

8. Upřednostňujte kvalitní čas

Společně strávený čas je pro udržení zdravého vztahu zásadní. Ať už se jedná o večerní rande, nebo jen klidný večer doma, ujistěte se, že upřednostňujete čas na sblížení a posílení vašeho pouta.

9. Vděčnost

A konečně, praktikování vděčnosti může být pro zdravý vztah velmi důležité. Udělejte si čas na to, abyste ocenili svého partnera a všechny věci, které pro vás dělá. Pomůže vám to pěstovat pozitivní, láskyplnou atmosféru, která váš vztah časem posílí.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -