Čtvrtek, 19 prosince, 2024

Alan Turing: Tragický příběh génia, který pomohl vyhrát 2. světovou válku

Mohlo by vás zajímat

Alan Turing byl geniální matematik, který se narodil v Londýně. Studoval na univerzitách v Cambridgi a Princetonu a poté se věnoval práci v oboru. Ještě před druhou světovou válkou pracoval pro British Code and Cypher School. Po vyhlášení války nastoupil Turing na plný úvazek do Bletchley Parku v hrabství Buckinghamshire, kde pilně pracoval na dešifrování vojenských kódů používaných Německem a jeho spojenci. Hlavní náplní jeho práce byla snaha o rozluštění kódu Enigma.

Enigma byl šifrovací stroj německých ozbrojených sil používaný k bezpečnému odesílání zpráv. Původní kódy rozluštili polští matematici, ale Němci zvyšovali bezpečnost Enigmy tím, že denně měnili šifrovací systém.

- Reklama -

„Bomba“ ušetřila tisíce hodin práce

Spolu s kolegou Gordonem Welchmanem, který se zabýval luštěním kódů, vyvinul Turing stroj známý jako Bomba. Ten kopíroval činnost několika strojů Enigma zapojených dohromady a výrazně tak snížil práci luštitelů kódů.

Od poloviny roku 1940 tým v Bletchley Parku pravidelně četl signály německého letectva. V bitvě o Atlantik, která byla klíčovým dějištěm konfliktu, to však bylo něco jiného. Zde, vzhledem k větší šifrové disciplíně německého námořnictva, zprávy předávané sem a tam mezi Kriegsmarine a německými U-booty (válečné ponorky německého námořnictva) luštiče kódů v Bletchley zmátly. Spojenci však nakonec narazili na zlatou žílu. Zajali ponorku U-110, která jim poskytla neporušený námořní stroj Enigma.

Enigmě nepomohl ani čtvrtý rotor

Ten byl brzy odeslán Turingovi a dalším vědcům v Bletchley, kteří se pustili do práce. Jejich úsilí ještě umocňovala skutečnost, že německé vrchní velení věřilo, že kódy používané v námořní komunikaci jsou nedotknutelné. I díky tomu se brzy spojenecké konvoje neustále vyhýbaly vlčím smečkám U-bootů.

Zařazení čtvrtého rotoru do Enigmy znamenalo pro Němce komplikaci a ponorky opět zažívaly „šťastné období“ během roku 1942, kdy terorizovaly konvoje v Atlantiku. Alan Turing však nakonec rozluštil i tento problém. Boj o rozluštění německých šifer byl věčný a Turing se ukázal být pro Spojence klíčovým přínosem. Jeho práce byla připomenuta v historickém dramatu Kód Enigma z roku 2014.

Místo vděku zažil Alan Turing hanbu a odsouzení

Své slávy hrdiny, co pomohl porazit nacisty, si Alan Turing neužíval příliš dlouho. Když v roce 1952 pracoval na univerzitě v Manchesteru, zatkli ho za vztah s 19letým Arnoldem Murrayem. V té době byla totiž homosexualita ve Spojeném království nezákonná.

Nic nepomohly Turingovy zásluhy, byl za své „zločiny“ odsouzen. Díky tomu přišel o bezpečnostní prověrku a také musel přestat pracovat v GCHQ, poválečném nástupci Bletchley Parku.

Jak zemřel Alan Turing?

Asi nikoho nepřekvapí, že drsné státní ukončení výjimečné kariéry se na Alanu Turingovi zle podepsalo. Už nikdy se ze zostuzení, které mu soud přinesl, nedokázal vzpamatovat. Pouhé dva roky po svém zatčené, byl ve věku 41 let nalezen mrtvý na otravu kyanidem. Vedle jeho postele leželo napůl snědené jablko. Vyšetřování se uzavřelo s tím, že Alan Turing spáchal sebevraždu.

V roce 2013 mu královna Alžběta II. udělila královskou milost poté, co se mu v roce 2009 oficiálně omluvil bývalý premiér Gordon Brown.

Zdroj:

https://inews.co.uk/news/uk/alan-turing-new-50-note-who-enigma-code-death-how-died-929200

https://www.bbc.com/news/uk-england-manchester-37443639

https://www.stoplusjednicka.cz/genialni-podivin-alan-turing-porazil-enigmu-sve-tajemstvi-ale-musel-skryvat

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.

Co ukázalo 15 minut hraní nového Indiana Jonese: Důraz na příběh, skvělá grafika. Hráči budou muset zapojit mozek

Jen máloco dokáže probudit staré vzpomínky tak jako návrat oblíbeného hrdiny, který po léta inspiroval filmové i herní nadšence. To a mnohem víc dokázala nová ukázka hry Indiana Jones and The Great Circle, na níž pracují Bethesda Softworks spolu se studiem MachineGames.

Zápas Mikea Tysona a Jakea Paula má zvláštní pravidla

Tento víkend se oči sportovního světa upřou na AT&T Stadium, kde se odehraje boxerský duel, který slibuje vzrušení i neobvyklá pravidla.

Vyberte si embrya s nejvyšším intelektuálním kvocientem: Kontroverzní praxe americké společnosti

Vědecký pokrok nebo nebezpečná hra s osudem lidstva? Americká společnost Heliospect Genomics přináší bohatým párům možnost zjistit IQ jejich budoucích dětí ještě před jejich narozením.
- Reklama -