Podle zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) se Evropa za poslední tři desetiletí oteplila dvakrát více než zbytek světa a zaznamenala největší nárůst teploty ze všech kontinentů.
Zpráva o stavu klimatu v Evropě, kterou společně vydaly organizace Copernicus a Climate Change Servicenabízí podrobnosti o rostoucích teplotách, vlnách veder na pevnině i na moři, nepříznivém počasí, změně srážkových poměrů a ústupu ledu a sněhu.
V letech 1991 až 2021 se teploty v Evropě dramaticky zvýšily, v průměru o +0,5 °C každou dekádu. V důsledku toho se mezi lety 1997 a 2021 tloušťka ledu alpských ledovců zmenšila o 30 metrů. Zvyšování hladiny moří tání grónského ledovce navíc urychluje. V létě 2021 došlo v Grónsku na stanici Summit k tání a vůbec prvním srážkám.
Ani vyspělost nepomůže
„Evropa představuje živý obraz oteplujícího se světa a připomíná nám, že ani dobře připravené společnosti nejsou v bezpečí před dopady extrémních povětrnostních jevů,“ uvedl generální tajemník WMO profesor Petteri Taalas.
„Letos, stejně jako v roce 2021, byly velké části Evropy postiženy rozsáhlými vlnami veder a sucha, které podnítily požáry. V roce 2021 způsobily mimořádné povodně smrt a zkázu,“ dodal.
Studie navazuje na léto plné extrémů, kdy vlny veder v Evropě lámaly rekordy, řádily lesní požáry a oteplovalo se Středozemní moře. Již zmiňované Grónsko postihlo nejvyšší zaznamenané množství srážek. V důsledku změn v atmosférické cirkulaci někteří vědci označují Evropu za „hotspot vln veder“, protože na tomto kontinentu dochází k závažnějším teplotním jevům než v jiných oblastech.
Škody za miliardy
Extrémní povětrnostní jevy, zejména povodně a bouře, které se v důsledku změny klimatu zhoršily, způsobily v Evropě škody za více než 50 miliard dolarů.
Podle vědců je důvodem, proč se Evropa otepluje rychleji než ostatní kontinenty, skutečnost, že se velká část Evropy nachází v subarktické a arktické oblasti, což je oblast planety, která se otepluje nejrychleji.
Zdroj:
wmo.int, Reuters, brusselstime.com