Autonomní robotičtí chirurgové – už brzy na operačním sále ve vašem okolí…
Tým z Univerzity Johnse Hopkinse poprvé úspěšně použil svého inteligentního tkáňového autonomního robota (STAR) k provedení složité břišní operace – a STAR to zvládl bez lidské pomoci.
Tým vědců z Univerzity Johnse Hopkinse tvrdí, že robot provedl laparoskopickou operaci měkkých tkání prasete bez jakékoli pomoci od člověka, což je významný krok v robotice směrem k plně automatizované operaci člověka.
„Zákrok provedl na čtyřech zvířatech a dosáhl výrazně lepších výsledků než člověk,“ prozradil výzkumník profesor Axel Krieger.
Robot STAR (Smart Tissue Autonomous Robot) provedl laparoskopickou operaci na čtyřech prasatech, přičemž měl za úkol znovu spojit dva konce přerušeného střeva. Podle výzkumníků robot exceloval při střevní anastomóze, což je zákrok vyžadující vysokou úroveň opakovaných pohybů a přesnosti.
Komplikace, jako je únik vody, se vyskytují téměř u každé páté kolorektální operace a
až 30 procent jiných operací měkkých tkání v dutině břišní. Robot STAR má však vysokou schopnost opakovaného pohybu a přesnosti, což mu umožňuje přizpůsobit se nepředvídatelným změnám v reálném čase, tvrdí jeho vývojáři.
Podle Kriegera automatizace systému STAR pro splnění tak složitého úkolu vyžadovala několik inovací. Krieger a jeho tým museli upravit standardní chirurgické nástroje, aby je STAR mohl používat. Robota také vybavili kombinací blízkých infračervených a strukturálních světelných kamer, aby mohl rekonstruovat trojrozměrný obraz místa operace. Tým vědců také musel naprogramovat vytvoření operačního plánu, který by bylo možné podle potřeby upravit, aby se zohlednily například tkáňové překážky.
Výsledky jejich práce naznačují, že sestrojení autonomního chirurgického robota je více než možné a „není jen výplodem něčí fantazie“, řekl Krieger.
Axel Krieger, odborný asistent strojního inženýrství na Univerzitě Johnse Hopkinse, se na vytvoření robota, systému řízeného viděním a určeného speciálně k šití měkkých tkání podílí dlouhodobě. Pokračuje tak na práci modelu z roku 2016, který operoval střeva prasete, ale vyžadoval velký řez pro přístup ke střevu a větší navádění od člověka.
Nové funkce robota STAR umožňují větší autonomii a lepší přesnost operace, včetně specializovaných nástrojů pro šití a nejmodernějších zobrazovacích systémů, které poskytují přesnější vizualizaci operačního pole.
Roboticky asistovaná chirurgie se stává běžnou pro celou řadu zákroků, včetně gynekologických a urologických problémů. A průlomový výkon robotického systému STAR – který jako první pracoval zcela bez lidského zásahu – je „významným krokem k plně automatizované chirurgii u lidí“, tvrdí vědci.
Zdroj: