Podle nedávné studie může vysoká konzumace umělých sladidel zvyšovat riziko vzniku rakoviny.
Francouzští vědci shromáždili od více než 100 000 dobrovolníků v letech 2009 až 2021 informace o jejich stravě, životním stylu a zdravotní anamnéze. Na základě shromážděných údajů vědci tvrdí, že sladidla aspartam a acesulfam draselný – která jsou obsažena například v dietních limonádách – mají spojení se zvýšenou pravděpodobností vzniku smrtelného onemocnění.
Mathilde Touvierová, vedoucí studie a ředitelka výzkumu ve francouzském Institutu zdraví a lékařského výzkumu, říká, že lidem, kteří přijímali „nadprůměrné množství“ těchto náhražek cukru, „se zvýšilo riziko rakoviny o 13 procent“.
Podle výzkumného týmu tvořily komerčně zpracované nealkoholické nápoje více než polovinu umělých sladidel ve stravě lidí a zbývajících 29 procent pocházelo z běžného stravování. Vědci poznamenávají, že „vyšší riziko bylo pozorováno u rakoviny prsu a rakoviny související s obezitou“.
Touvierová nicméně přiznává, že studie byla pouze pozorovací, a upozorňuje, že k případnému potvrzení jejích výsledků je zapotřebí dalšího výzkumu. „Nemůžeme zcela vyloučit zkreslení související se životním stylem spotřebitelů,“ uvedla.
Dr. Michael Jones, který se na projektu nepodílel, zdůrazňuje, že studie „neznamená příčinnou souvislost“ a nebyla „důkazem, že umělá sladidla způsobují rakovinu“.
Jones, vedoucí výzkumný pracovník londýnského Institutu pro výzkum rakoviny, říká, že výsledky týmu mohou jednoduše naznačovat, že „riziko rakoviny může být zvýšeno spíše u typu člověka, který používá umělá sladidla, než u sladidla samotného“.
Zdroj:
Science Daily, France24, sciencealert.com