Zvuk vašeho hlasu může zachránit váš život. Tedy pokud jste kardiak a budete používat aplikaci, kterou vytvořili vědci z Ohio State University.
Podle vědců nová aplikace pro analýzu řeči, kterou doma používají pacienti se špatným srdcem, dokáže rozpoznat život ohrožující tekutinu v plicích v průměru 21 dní předtím, než se objeví fyzické příznaky!
„Současný standard péče prostě není dost dobrý na to, aby pacienti se srdečním selháním byli v pořádku a nemuseli být hospitalizováni,“ říká profesor William Abraham z Ohio State University. „Systém testovaný v naší studii dokázal předpovědět zhoršení srdečního selhání s 80% předstihem, zatímco v předchozích studiích byla úspěšnost denního monitorování hmotnosti 10-20%. V budoucnu by analýza řeči spolu s dalšími klinickými informacemi mohla být využita k úpravě léčby pacienta dříve, než se jeho stav zhorší. Zabráníme tak jeho hospitalizaci.“
Aplikace předpověděla většinu srdečních selhání
U pacientů se selhávajícím srdcem se krev v těle nevede správně a tekutina, kterou ledviny neodstraní, se hromadí v plicích nebo nohách. V současné době se pacienti každý den monitorují a hlásí nárůst hmotnosti, dušnost a otoky nohou nebo kotníků.
Studie sledovala 180 pacientů v domácím prostředí, co byli sledováni kvůli srdečnímu selhání a užívali doporučené léky. Aplikace zaznamenávala během studie řečové vzorce pacientů každý den, aby vyhodnotila změny v řeči způsobené nahromaděním tekutiny v plicích, které mohou předpovídat srdeční selhání. U celkem 47 příhod srdečního selhání, které se vyskytly u 37 pacientů, aplikace přesně předpověděla 80 % ještě příhod před zhoršením příznaků.
Opakování jedné věty každý den
A jak přesně studie probíhala? Účastníci zaznamenali pomocí aplikace na chytrý telefon pět vět. Každé ráno zaznamenávali stejné věty pomocí aplikace, která je porovnávala s původními verzemi.
„Změny v řeči ukazují na tekutinu v plicích,“ říká Abraham. „Aplikace předpověděla většinu případů zhoršujícího se srdečního selhání s dostatečným předstihem a s velmi malým počtem falešných poplachů, což umožnilo lékařské zásahy, díky nimž se pacienti nedostali do nemocnice.“
Zdroj:
eurekalert.com, mcknights.com, escardio.org