Podle výzkumu vědců z Texaské jihozápadní univerzity v Dallasu může být hormonální injekce klíčem k rychlému vystřízlivění někoho, kdo to přehnal s alkoholem.
Hormon, vědci nazývaný fibroblastový růstový faktor 21 (FGF21), se přirozeně produkuje v játrech a ukázalo se, že rychleji odbourává alkohol a chrání před jeho negativními účinky. Když vědci podali myším dodatečnou dávku FGF21 injekcí, zkrátil se na polovinu čas, za který se myši zotavily z alkoholové intoxikace. Tento průlomový objev by mohl vést k nové léčbě akutní otravy alkoholem, protože FGF21 aktivuje specifickou část mozku, která řídí bdělost.
Střízlivost za poloviční dobu
„Zjistili jsme, že játra se podílejí nejen na metabolismu alkoholu, ale že také vysílají do mozku hormonální signál, který chrání před škodlivými účinky intoxikace, včetně ztráty vědomí i koordinace,“ řekl Steven Kliewer, spoluautor článku publikovaného týmem v časopise Cell Metabolism. „Dále jsme ukázali, že zvýšením koncentrace FGF21 injekcí na ještě vyšší úroveň můžeme výrazně urychlit zotavení z intoxikace. FGF21 toho dosahuje aktivací velmi specifické části mozku, která řídí bdělost.“
Tento výzkum má potenciál změnit náš pohled na konzumaci alkoholu a jeho účinky na organismus. Po dalším studiu a vývoji by se injekce FGF21 mohly stát standardní léčbou akutní otravy alkoholem a umožnit lidem zotavit se z negativních účinků alkoholu za poloviční dobu.
Bude FGF21 na lidi fungovat stejně jako na myši?
Tým výzkumníku zároveň uznává některá omezení své studie a upozorňuje, že je třeba ještě zjistit, zda aktivace noradrenergního systému přispívá k dalším účinkům FGF21, včetně účinků na metabolismus a preferenci etanolu a sladkostí.
Protože u lidí jsou jak FGF21, tak noradrenergní nervový systém indukovány etanolem, bude nutné provést další studie, aby se zjistilo, zda se protitoxická aktivita FGF21 projeví u lidí stejně jako u myší. „Naše studie ukazují, že hlavním místem působení FGF21 je mozek,“ řekl Mangelsdorf. „Nyní budeme hlouběji zkoumat neuronální dráhy, kterými FGF21 působí.“
Zdroj: